Na EXPO Dubaj sme hospodárili hospodárne a efektívne, reagoval exminister Sulík

Na EXPO Dubaj sme hospodárili hospodárne a efektívne, reagoval exminister Sulík na zistenia Najvyššieho kontrolného úradu. Štátnemu rozpočtu údajne ušetril milión eur.

Pôvodne totiž vláda schválila na výstavu 8,74 milióna eur, skutočné čerpanie ale dosiahlo 7,75 milióna eur. Zároveň ale priznal, že nebolo všetko riadne zaúčtované a neboli dodržané všetky úradnícke postupy.

Exminister v súvislosti so správou kontrolórov zdôraznil, že sa k nej nemohol vyjadriť, keďže už nie je štatutárom Ministerstva hospodárstva SR. Zároveň poukázal na to, že v nej nikde nie je uvedené, že by za nehospodárnosť zodpovedal štatutár.

„Nikde v správe nie je, že štatutár alebo minister, teda ja osobne, som pochybil, ale keby som bol býval pochybil, tak to v tej správe napísané bude,“ zhodnotil. Taktiež je podľa neho dôležité, že NKÚ konštatuje nehospodárnosť, ale nič zo správy nepostúpil na orgány činné v trestnom konaní.

Sulík zdôraznil, že v rámci prípravy EXPO Dubaj boli v extrémnej časovej tiesni a že celá výstava bola pre Slovensko veľkým úspechom. Zároveň sa verejne zastal komisárky Miroslavy Valovičovej. „Jej hlavnou úlohou nebolo účtovať, ale reprezentovať krajinu,“ zhodnotil.

To, čo podľa exministra rozhoduje o úspechu výstavy je fakt, či tam krajina má človeka, ktorý sa dokáže na úrovni venovať ľudom. „To sa podarilo na jedničku,“ uzavrel exminister.

NKÚ minulý týždeň informoval, že Ministerstvo hospodárstva SR podľa jeho zistení pri príprave a organizácii výstavy EXPO Dubaj 2020 viackrát závažne zlyhalo a aj preto bolo minimálne 634-tisíc eur zo štátneho rozpočtu použitých nehospodárne. Vyše 400-tisíc eur súvisiacich s reštauráciou a prevádzkou Take Away v dubajskom Slovenskom pavilóne je pritom predmetom súdnych sporov.

„Kontrola ukázala, že rezort hospodárstva nezabezpečil dostatočne funkčný systém administratívneho a finančného riadenia. V dôsledku toho sme boli nútení konštatovať, že rezortná vnútorná kontrola nebola účinná, rozhodovanie kompetentných osôb bolo netransparentné. To nakoniec vyústilo do nehospodárneho využitia financií zo štátneho rozpočtu,“ priblížila postoj úradu jeho podpredsedníčka Henrieta Crkoňová. Prípadom sa aktuálne zaoberá aj prokuratúra.

(sita)


Majiteľ sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg priznal americkému Kongresu jeden z najmasívnejších cenzorských zásahov zo strany vládnej moci voči nepohodlným názorom občanov v modernej histórii. Nešlo pritom o ochranu utajovaných skutočností či iných zákonných dôvodov, ale o krytie korupcie a umlčiavanie kritikov pandemických opatrení. Tento prípad ukazuje, ako veľmi dôležitý je zákaz cenzúry, a prečo je toto ústavné právo potrebné neustále strážiť. Viac v článku.

prečítať viac

Automobilovému koncernu Volkswagen prerástli problémy s konkurencieschopnosťou cez hlavu. Skupina hlási najväčší problém práve vo svojej vlajkovej značke Volkswagen, ktorej ziskové marže sú už dlhší čas príliš nízke.

prečítať viac