Ako rodina s deťmi a viera pomáhajú spoločnosti prosperovať? Okolo tejto otázky sa točí bádanie americkej ekonómky Catherine Pakalukovej, matky ôsmich detí, ktorá vyštudovala ekonómiu na najlepších svetových univerzitách. Magisterský titul má z Pensylvánskej univerzity. Doktorát z Harvardu získala pod vedením nositeľa Nobelovej ceny za ekonómiu z roku 2016 Olivera Harta.
Pred časom som si do podcastu pozvala tri matky piatich a viac detí, ktoré si popri materstve dokázali udržať aj prácu, záujmy a spoločenský život. Na sieti X som to uviedla slovami: „Skutočne úspešné ženy. Matky piatich detí, ktoré sa im neobetovali.“ Vyvolalo to obrovský rozruch. Mnoho žien písalo, či ony teda nie sú úspešné, keď tých detí majú menej, alebo sa naopak úplne venujú len deťom. Celkom ma to prekvapilo. Ja som to brala ako inšpiráciu a zafungovalo to skôr ako nejaká porovnávacia latka, mnoho diskutujúcich žien malo dojem, akoby samy neboli dosť úspešné, a porovnávali sa s dámami z podcastu.
Catherine Pakaluková aktuálne dokončila knihu Hannah’s Children (Hannine deti), ktorú postavila na rozhovoroch s Američankami z rôznych sociálnych vrstiev a profesií, ktoré sa rozhodli mať viac detí. Aké sú jej skúsenosti s viacdetnými ženami, sa pýtala Lenka Zlámalová.