Prihlásiť sa

Zmena postavenia špeciálnej prokuratúry má objektívne dôvody

Trestné oznámenie ministra vnútra SR v súvislosti s poskytnutím ochrany príslušníkom NAKA Daniel Lipšíc. Foto: Jakub Kotian/TASR

Avizované plnenie predvolebných sľubov zo strany koalície naberá reálnejšiu podobu potom, ako Andrej Danko potvrdil slová o reforme Úradu špeciálnej prokuratúry. V radoch opozície a časti verejnosti sa začali skloňovať výrazy ako revanš a zastavenie trestných stíhaní politicky exponovaných osôb či dokonca búranie právneho štátu. Ide však skôr o nepodloženú paniku, ktorá nereflektuje objektívne dôvody pre zmenu. Rovnako predstava, že zrušením špeciálnej prokuratúry sa zastavia trestné stíhania v ich pôsobnosti, je skôr účelové zavádzanie ako právna realita.

Predstavitelia koalície verejnosti oznámili, že panuje zhoda pri zmene fungovania špeciálnej prokuratúry. Súčasný minister spravodlivosti Boris Susko, minister obrany Róbert Kaliňák a premiér Róbert Fico sa zúčastnili rokovaní v Bruseli ohľadom prípadných zmien tejto inštitúcie, pričom vláda zaslala Európskej komisii paragrafové znenie návrhu, ktoré momentálne verejnosti nie je známe.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami