Prihlásiť sa

Ceny energií domácnostiam sa na budúci rok nezmenia. Štát na to vyčlení 1,25 miliardy eur

Ceny energií sa domácnostiam budúci rok nezmenia, vyjde to na 1,25 mld.eur Denisa Saková a Perer Pellegrini. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Domácnostiam a vybraným zraniteľným odberateľom sa ceny energií budúci rok nezmenia. Distribučné poplatky sa zastropujú na úrovni roka 2023 aj pre podnikateľský sektor. V štátnom rozpočte bude na tieto opatrenia vyčlenená suma 1,25 miliardy eur, zatiaľ nie je možné ich plánovať z európskych prostriedkov. V stredu o tom informovali predseda Národnej rady Peter Pellegrini a ministerka hospodárstva Denisa Saková (obaja Hlas). Súvisiace opatrenia má v stredu schváliť vláda.

„Chcem ubezpečiť, že oproti cenám minulého roku za elektrickú energiu, plyn a teplo, čo sa týka domácností a vybraných zraniteľných subjektov, sa nič nezmení. Nikto na faktúre neuvidí nárast cien,“ zdôraznila Saková.

„Z hľadiska cien elektriny a plynu domácnostiam nič zásadné nehrozí. Budú môcť pokojne vstúpiť do nového roka a ich rozpočty nebudú nijakým spôsobom dotknuté,“ dodal predseda parlamentu Peter Pellegrini.

Ako sa budú regulovať ceny energií

Pri dodávkach elektriny domácnostiam sa nezvýšia oproti tomuto roku ceny. Odberatelia z kategórie malých firiem, ktorým reguluje ceny energií Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, môžu podľa ministerky dokonca počítať s poklesom cien za dodávku elektriny zhruba o10 percent. Veľkí firemní odberatelia, ktorým regulačný úrad nereguluje ceny energií, budú mať ceny podľa zmlúv s dodávateľmi, ale v tejto kategórii odberateľov očakáva ministerka Saková pokles cien elektriny.

Ani za dodávky plynu nezaplatia domácnosti viac ako v tomto roku. Malým regulovaným podnikom podľa Sakovej poklesnú ceny za dodávky plynu o 20 percent. U veľkých odberateľov je situácia podobná ako pri elektrine, ich ceny budú závisieť od zmlúv s dodávateľmi. Ministerka Saková však očakáva, že aj im sa cena za dodávka plynu v budúcom roku zníži.

Teplo malo podľa Sakovej zdražieť v budúcom roku o 40 percent. Ministerka však sľubuje, že ani za teplo domácnosti ani malí podnikatelia nezaplatia v budúcom roku viac, všetky poplatky totiž podľa nej zostávajú na úrovni tohto roka.

Podniky i samosprávy budú môcť žiadať o kompenzácie

Pre podnikateľov, samosprávy či rôzne organizácie budú aj v budúcom roku platiť kompenzačné mechanizmy, ktoré nastavila ešte vláda Eduarda Hegera. „Novinkou je, že teplo rozširujeme o skupinu, ako sú detské domovy a internáty, aj tí budú mať regulovanú cenu v budúcom roku na úrovni tohtoročnej ceny,“ doplnila Saková.

Tieto subjekty budú môcť ministerstvo hospodárstva požiadať o kompenzácie, ak pri cene plynu prekročia sumu 99 eur za megawatthodinu a pri elektrine 199 eur za megawatthodinu. „Neočakávame, že by sa cez tieto limity podnikatelia prehupli, ale ak by sa tak stalo, tieto kompenzačné schémy budú naďalej platiť aj v budúcom roku 2024,“ dodala ministerka.

Ministerstvo hospodárstva sa zamýšľalo aj nad adresnou pomocou v boji s drahými energiami. Podľa ministerky Sakovej však na to už nezostával čas. „Priznám sa, že vzhľadom na to, že táto vláda bola menovaná 25. októbra a zdedili sme nejaký balík úloh, ktorý tu nebol spravený, tak vzhľadom na krátkosť času sme neboli schopní pripraviť spravodlivejšie varianty riešenia,“ uzavrela Saková s informáciou, že do budúcnosti nie je vylúčené nepomáhať odberateľom energií, ktorí si napríklad vykurujú bazény.

Predseda parlamentu pripomenul, že v posledných rokoch Slovensko prechádzalo viacerými krízami, vrátane energetickej s vysokým nárastom cien. Tie by bez zásahu vlády hrozili vážnymi dôsledkami pre obyvateľstvo, ale aj celé hospodárstvo.

„Preto je dôležité, aby dnes občania tejto krajiny dostali uistenie a dobrú správu, že z hľadiska cien elektriny a plynu pre budúci rok im nič závažné nehrozí a že budú môcť z tohto pohľadu pokojne vstúpiť do nového roka,“ vyhlásil Pellegrini, pričom sa poďakoval ministerke za intenzívnu prácu a koaličným partnerom za dohodu na tejto téme.

Pellegrini nevylučuje ani posilnenie vplyvu štátu

Posilnenie vplyvu štátu v energetických podnikoch je stále v hre. Ako uviedol Pellegrini, je to výzva na nasledujúce obdobie. Vďaka posilneniu postavenia štátu v energetike by chcel okrem iného nastaviť predaj elektriny vyrobenej na území Slovenska.

Vláda sa podľa šéfa parlamentu musí zamyslieť nad tým, akým spôsobom sa bude predávať u nás vyrobená elektrina. „Či sa to opäť ponechá na voľnú ruku trhu, alebo časť nami vyrobenej elektrickej energie budeme vopred na dlhé roky ponúkať slovenským domácnostiam a slovenskému priemyslu tak, aby neboli odkázaní na to, čo sa deje na burzách,“ povedal Pellegrini, podľa ktorého voľný trh funguje len v dobrom počasí.

„Bol by som nerád, aby nejaký špekulant alebo šikovný obchodník s elektrickou energiou si od nás na tri, štyri roky kúpil lacnú stabilnú elektrinu vyrobenú v našich atómových a vodných elektrárňach a potom nám ju o dva roky predával s obrovským tučným ziskom. A my z rozpočtu by sme ešte kompenzovali jeho tučné zisky, aby sa to nedotklo našich odberateľov. Musíme sa vrátiť k zdravému sedliackemu rozumu,“ uzavrel Pellegrini.

(tasr, sita)