Domácnostiam a vybraným zraniteľným odberateľom sa ceny energií budúci rok nezmenia. Distribučné poplatky sa zastropujú na úrovni roka 2023 aj pre podnikateľský sektor. V štátnom rozpočte bude na tieto opatrenia vyčlenená suma 1,25 miliardy eur, zatiaľ nie je možné ich plánovať z európskych prostriedkov. V stredu o tom informovali predseda Národnej rady Peter Pellegrini a ministerka hospodárstva Denisa Saková (obaja Hlas). Súvisiace opatrenia má v stredu schváliť vláda.
„Chcem ubezpečiť, že oproti cenám minulého roku za elektrickú energiu, plyn a teplo, čo sa týka domácností a vybraných zraniteľných subjektov, sa nič nezmení. Nikto na faktúre neuvidí nárast cien,“ zdôraznila Saková.
„Z hľadiska cien elektriny a plynu domácnostiam nič zásadné nehrozí. Budú môcť pokojne vstúpiť do nového roka a ich rozpočty nebudú nijakým spôsobom dotknuté,“ dodal predseda parlamentu Peter Pellegrini.
Ako sa budú regulovať ceny energií
Pri dodávkach elektriny domácnostiam sa nezvýšia oproti tomuto roku ceny. Odberatelia z kategórie malých firiem, ktorým reguluje ceny energií Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, môžu podľa ministerky dokonca počítať s poklesom cien za dodávku elektriny zhruba o10 percent. Veľkí firemní odberatelia, ktorým regulačný úrad nereguluje ceny energií, budú mať ceny podľa zmlúv s dodávateľmi, ale v tejto kategórii odberateľov očakáva ministerka Saková pokles cien elektriny.
Ani za dodávky plynu nezaplatia domácnosti viac ako v tomto roku. Malým regulovaným podnikom podľa Sakovej poklesnú ceny za dodávky plynu o 20 percent. U veľkých odberateľov je situácia podobná ako pri elektrine, ich ceny budú závisieť od zmlúv s dodávateľmi. Ministerka Saková však očakáva, že aj im sa cena za dodávka plynu v budúcom roku zníži.
Teplo malo podľa Sakovej zdražieť v budúcom roku o 40 percent. Ministerka však sľubuje, že ani za teplo domácnosti ani malí podnikatelia nezaplatia v budúcom roku viac, všetky poplatky totiž podľa nej zostávajú na úrovni tohto roka.
Podniky i samosprávy budú môcť žiadať o kompenzácie
Pre podnikateľov, samosprávy či rôzne organizácie budú aj v budúcom roku platiť kompenzačné mechanizmy, ktoré nastavila ešte vláda Eduarda Hegera. „Novinkou je, že teplo rozširujeme o skupinu, ako sú detské domovy a internáty, aj tí budú mať regulovanú cenu v budúcom roku na úrovni tohtoročnej ceny,“ doplnila Saková.
Tieto subjekty budú môcť ministerstvo hospodárstva požiadať o kompenzácie, ak pri cene plynu prekročia sumu 99 eur za megawatthodinu a pri elektrine 199 eur za megawatthodinu. „Neočakávame, že by sa cez tieto limity podnikatelia prehupli, ale ak by sa tak stalo, tieto kompenzačné schémy budú naďalej platiť aj v budúcom roku 2024,“ dodala ministerka.
Ministerstvo hospodárstva sa zamýšľalo aj nad adresnou pomocou v boji s drahými energiami. Podľa ministerky Sakovej však na to už nezostával čas. „Priznám sa, že vzhľadom na to, že táto vláda bola menovaná 25. októbra a zdedili sme nejaký balík úloh, ktorý tu nebol spravený, tak vzhľadom na krátkosť času sme neboli schopní pripraviť spravodlivejšie varianty riešenia,“ uzavrela Saková s informáciou, že do budúcnosti nie je vylúčené nepomáhať odberateľom energií, ktorí si napríklad vykurujú bazény.
Predseda parlamentu pripomenul, že v posledných rokoch Slovensko prechádzalo viacerými krízami, vrátane energetickej s vysokým nárastom cien. Tie by bez zásahu vlády hrozili vážnymi dôsledkami pre obyvateľstvo, ale aj celé hospodárstvo.
„Preto je dôležité, aby dnes občania tejto krajiny dostali uistenie a dobrú správu, že z hľadiska cien elektriny a plynu pre budúci rok im nič závažné nehrozí a že budú môcť z tohto pohľadu pokojne vstúpiť do nového roka,“ vyhlásil Pellegrini, pričom sa poďakoval ministerke za intenzívnu prácu a koaličným partnerom za dohodu na tejto téme.
Pellegrini nevylučuje ani posilnenie vplyvu štátu
Posilnenie vplyvu štátu v energetických podnikoch je stále v hre. Ako uviedol Pellegrini, je to výzva na nasledujúce obdobie. Vďaka posilneniu postavenia štátu v energetike by chcel okrem iného nastaviť predaj elektriny vyrobenej na území Slovenska.
Vláda sa podľa šéfa parlamentu musí zamyslieť nad tým, akým spôsobom sa bude predávať u nás vyrobená elektrina. „Či sa to opäť ponechá na voľnú ruku trhu, alebo časť nami vyrobenej elektrickej energie budeme vopred na dlhé roky ponúkať slovenským domácnostiam a slovenskému priemyslu tak, aby neboli odkázaní na to, čo sa deje na burzách,“ povedal Pellegrini, podľa ktorého voľný trh funguje len v dobrom počasí.
„Bol by som nerád, aby nejaký špekulant alebo šikovný obchodník s elektrickou energiou si od nás na tri, štyri roky kúpil lacnú stabilnú elektrinu vyrobenú v našich atómových a vodných elektrárňach a potom nám ju o dva roky predával s obrovským tučným ziskom. A my z rozpočtu by sme ešte kompenzovali jeho tučné zisky, aby sa to nedotklo našich odberateľov. Musíme sa vrátiť k zdravému sedliackemu rozumu,“ uzavrel Pellegrini.
(tasr, sita)