Fico: Mám porozumenie pre obštrukciu a politické fígle, ale toto je cesta deštrukcie štátu

Mám porozumenie pre obštrukciu a politické fígle, ale toto je cesta deštrukcie štátu, povedal Robert Fico. Žiada opozíciu, aby nerobila zo Slovenska a jeho občanov rukojemníkov.

Na snímke predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD). FOTO TASR - Martin Baumann

Reagoval tým na pretrvávajúcu opozičnú obštrukciu, počas ktorej poslanci čítajú niekoľkohodinové pozmeňujúce návrhy. „Toto so štandardným obsahom politiky nemá nič spoločné,“ uviedol premiér.

„Mám porozumenie pre obštrukciu a politické fígle, stál som na jednej aj druhej strane barikády a viem, o čom je politika,“ povedal Fico. Podľa vlastných slov si však myslel, že vrchol ľadovca predstavovali niektorí europoslanci za opozíciu, ktorí v Bruseli žiadali, aby Slovensku odobral eurofondy.

„To, čo vidíme v Národnej rade v týchto hodinách, je niečo, čo potvrdzuje, že opozícia sa definitívne vybrala cestou deštrukcie štátu,“ vyhlásil premiér. Vyčíta pritom opozícii stanovisko, že by privítala rozpočtové provizórium, pretože to oddiali rokovanie o zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

Fico poukázal na to, že opozícia vie, že pre koalíciu je „top prioritou“ rozpočet a o špeciálnej prokuratúre sa bude rokovať až po 9. januári. „Nikto nechce rokovať o zrušení ÚŠP do Vianoc,“ potvrdil.

Podľa premiéra predvádzajú opoziční poslanci divadlo a texty, ktoré niekoľko hodín čítajú, nemajú nič spoločné s prerokovaním vládneho návrhu. Opozícia obštruuje v parlamente preto, lebo „nemá žiadne páky na dynamickú politiku koalície“, uviedol Fico.

Fico varoval pred dôsledkami, ktoré by mohlo mať blokovanie schválenia rozpočtu na rok 2024. Obrátil sa preto na opozíciu, aby prestala s týmito hrami a aby poslanci prestali čítať nezmyselné niekoľkohodinové texty.

Premiér sa takisto obrátil na špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a varoval ho, že ak sa domnieva, že naťahovanie času môže slúžiť na útoky proti predstaviteľom vládnej koalície, „zahráva si ohňom“. Fico vyhlásil, že Lipšic nič nezmení na úmysle vlády zrušiť špeciálnu prokuratúru.


Majiteľ sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg priznal americkému Kongresu jeden z najmasívnejších cenzorských zásahov zo strany vládnej moci voči nepohodlným názorom občanov v modernej histórii. Nešlo pritom o ochranu utajovaných skutočností či iných zákonných dôvodov, ale o krytie korupcie a umlčiavanie kritikov pandemických opatrení. Tento prípad ukazuje, ako veľmi dôležitý je zákaz cenzúry, a prečo je toto ústavné právo potrebné neustále strážiť. Viac v článku.

prečítať viac

Automobilovému koncernu Volkswagen prerástli problémy s konkurencieschopnosťou cez hlavu. Skupina hlási najväčší problém práve vo svojej vlajkovej značke Volkswagen, ktorej ziskové marže sú už dlhší čas príliš nízke.

prečítať viac