Po tom, čo Donaldovi Trumpovi zakázal kandidovať najvyšší súd štátu Colorado, sa na rovnaký krok odhodlali v štáte Maine. Rozdiel je v tom, že zatiaľ čo v Colorade o tom rozhodol panel sudcov, v Maine išlo o rozhodnutie jediného človeka, konkrétne štátnej tajomníčky Shenny Bellowsovej.
Obe inštitúcie to obhajujú Trumpovou rolou pri nepokojoch v americkom Kapitole 6. januára 2021. Trump sa tým vraj dopustil vzbury proti Spojeným štátom a na základe 14. dodatku nesmie kandidovať na prezidenta. Lenže toto odôvodnenie je značne problematické.
Nejde ani tak o to, či je udalosti zo 6. januára možné definovať ako vzburu zorganizovanú Trumpom. Dokonca nejde ani o výklad 14. dodatku, ktorý nie je taký jednoznačný, ako sa tvária zástancovia rozhodnutia. Hlavným problémom je, že Trump nebol za žiadnu vzburu odsúdený.
Áno, 14. dodatok za istých okolností zakazuje ľuďom kandidovať, ak sa vzbúrili proti federálnej vláde, tento dodatok bol napísaný po konci občianskej vojny a jeho cieľom bolo zabrániť bývalým predstaviteľom Konfederácie zúčastňovať sa na politickom živote. Lenže človek by očakával, že najskôr bude Trump za tento prečin právoplatne odsúdený. Súd v Colorade tak v podstate rozhodol o Trumpovej vine a rovno ho aj potrestal. Jeho rozhodnutie však nezodpovedalo parametrom spravodlivého súdu, pretože Trumpa napríklad nikto neobhajoval. Pokiaľ federálny Najvyšší súd toto rozhodnutie zruší, urobí tak najskôr na tomto základe.
Odstránenie Trumpa z kandidátok v Colorade a Maine sa prezentuje ako sprisahanie demokratov. Dôkazom je údajne fakt, že všetci sudcovia, ktorí hlasovali za odstránenie Trumpa, sú demokrati – rovnako ako Bellowsová. V najvyššom súde Colorada však zasadajú iba demokrati, názorové rozdelenie tak neprebiehalo podľa politických línií. Sudcovia, ktorí hlasovali za diskvalifikáciu Trumpa, všetci študovali na prestížnych právnických školách z Brečtanovej ligy. Tí, ktorí hlasovali proti, boli z miestnej Denverskej univerzity. To naznačuje isté triedne rozdelenie.
Elitné americké univerzity v posledných rokoch čelia obvineniu, že ide o propagandistické inštitúcie slúžiace skôr na indoktrináciu než na skutočné vzdelávanie. Rodičia, ktorí nechcú, aby ich potomkovia tomu podľahli, ich posielajú študovať na kvalitné, ale menej preslávené školy, kde sa ešte toľko nerozšírili progresivistické myšlienky. Výsledok z Colorada by tomu nasvedčoval.
Hlavne sa však prejavuje triedne rozdelenie americkej spoločnosti. Najvyššia trieda, teda ľudia z Harvardu a Yale, tiahne skôr k demokratom. Nie je žiadnym tajomstvom, že Trump má mnoho podporovateľov medzi menej privilegovanými. Snaha zabrániť mu kandidovať je tak čiastočne prejavom frustrácie týchto vládnucich tried zo straty kontroly. Je to však aj prejav ich neschopnosti.