Toto nie je normálna recesia. Problémom európskej ekonomiky sú zelená agenda, tlač peňazí a dotačná politika

Prvý januárový týždeň bol jeden z tých, keď sa v ekonomike zdanlivo veľa nedeje. Ale len zdanlivo. V poslednej dobe prišlo niekoľko správ či štatistík, ktoré pri správnom čítaní medzi riadkami skladajú čoraz zreteľnejší obrázok dnešnej ekonomickej reality.Z Nemecka prišli správy o tom, že výroba v nemeckom priemysle opäť slabne. Trvá to už päť mesiacov v rade. Jupp Zenzen, ekonomický expert Nemeckej priemyselnej a obchodnej komory, konštatoval: „Ide nielen o najdlhší pokles od roku 2008, ale aj o najnižšiu úroveň od pandémie.“ Má pravdu. K tomu teraz doplním pár ďalších faktov:Nezamestnanosť je v Nemecku veľmi nízka. To nezodpovedá klasickej cyklickej recesii. Naopak, inflácia je doteraz nad dlhodobým priemerom, a táto stagflácia tiež nezodpovedá klasickej cyklickej recesii. Značne znepokojujúce je aj to, že pokles ekonomiky má korene predovšetkým v strojárstve a v automobilovom priemysle. Na to síce nadväzuje pokles aj v ďalších oblastiach, ale tieto spomínané tradičné segmenty nemeckej ekonomiky pokles ťahajú. A pozor, výroba výraznejšie klesla aj v energeticky náročných oblastiach, ako je chemická výroba či výroba kovových výrobkov. Naopak, adekvátne tomu veľký prepad nie je cítiť v spotrebe obyvateľov.Neekonóm z týchto informácií zrejme nič nevyvodí, ale odborník musí spozornieť. Takto skutočne nevyzerá klasická cyklická recesia, ktorá prichádza, povedzme, raz za štyri alebo päť rokov. Nápadná je invalidizácia tradičných ťahúňov nemeckej ekonomiky, ktoré všetky nejakým spôsobom súvisia s energiami a konkurencieschopnosťou ekonomiky.V médiách sa objavili komentáre – a to aj od „významných“ ekonómov, ako napríklad od vedeckého riaditeľa Inštitútu pre makroekonómiu a výskum hospodárskeho cyklu Sebastiana Dulliena – vraj je hlavnou príčinou tejto „recesie“ cenový šok spôsobený vojnou na Ukrajine, plus rozsudok Spolkového ústavného súdu, že fond pre klímu a transformáciu nesmie byť použitý pre finančnú injekciu do priemyslu.

EÚ navrhuje zníži emisie CO2 o 55 percent do roku 2030 Ilustračná foto: TASR/AP

Nad tým sa mi ježia vlasy. Za mňa hlavným dôvodom (nielen) nemeckého prepadu je to, že na významných postoch sedia ľudia ako Dullien, ktorí tvrdia, že energie sú drahé pre vojnu na Ukrajine. A ktorí tvrdia, že zákaz pustiť do obehu vytlačené a fiktívne peniaze z fondu pre klímu a transformáciu je dôvodom toho, prečo ekonomika nerastie.

Nemeckou ekonomikou sa zaoberám preto, že na jej príklade je najlepšie vidieť to isté, čo v menšom meradle môžeme pozorovať napríklad aj na českej ekonomike, ktorá je taktiež v dlhotrvajúcej recesii. Ďalšie podobné známky, hoci už nie tak ľahko ekonomicky čitateľné, nájdeme napríklad vo Francúzsku a Španielsku. Celé je to totiž inak. Bohužiaľ, v tejto chvíli už vieme dosť na to, aby sme mohli konštatovať, že už nečelíme klasickej cyklickej recesii. Toto nie je výraz hospodárskeho cyklu.

To, čomu v realite dnes Európa čelí na čele s Nemeckom, v tesnom závese s Českom a s malým odstupom aj v ďalších ekonomikách, je systémový rozpad európskej ekonomiky v dôsledku deštrukcie konkurencieschopnosti. Táto deštrukcia konkurencieschopnosti je dôsledkom environmentálnej agendy, dlhodobej tlače peňazí a dlhodobého nárastu prerozdeľovania formou dotácií. V tejto chvíli už nie je cesty von cez hospodársky cyklus. Táto nefunkčnosť európskej ekonomiky už môže byť odstránená iba ekonomickou transformáciou podobnou tej z Československa v roku 1990.

Text pôvodne publikovali na webe Echo24. Vychádza so súhlasom redakcie.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.