Spolok slovenských spisovateľov: Sme za pluralitu názorov v umení, nepatrí iba progresívnym ideám

Zatiaľ čo LGBTI mimovládky dostali štedré dotácie z Fondu na podporu umenia, etablovaným periodikám nepridelili nič. Spolok slovenských spisovateľov stojí za ministerkou kultúry Martinou Šimkovičovou a víta "iniciatívu na posilnenie demokratizácie a plurality názorov v slovenskom umení".

„Poslaním Fondu na podporu umenia (FPU) ako verejnoprávnej inštitúcie je podpora umeleckých aktivít, kultúry a kreatívneho priemyslu. A to v širokom názorovom spektre a hodnotovej rozmanitosti,“ pripomína Spolok slovenských spisovateľov (SSS) v úvode výzvy za pluralitu názorov.

Spolok konštatuje, že FPU „v ostatných rokoch túto svoju základnú úlohu nenapĺňa, a ak, tak zväčša smerom a v ústrety záujmovým skupinám, ktoré prezentujú a reprezentujú v svojich projektoch neoliberálne a progresivistické ‚hodnoty'“.

SSS poukázal na výsledky hodnotení projektov na rok 2024. „Už po tretí rok za sebou FPU – na odporúčanie komisie pre časopisy – nepridelil nijakú dotáciu časopisom Spolku slovenských spisovateľov: Literárnemu týždenníku, ktorý svojou publicistikou a organizátorskými aktivitami výrazne prispel k vzniku Slovenskej republiky, a Dotykom, časopisu pre mladú literatúru a umenie,“ píšu autori výzvy.

Upozorňujú pri tom na fakt, že „obe periodiká zverejňujú príspevky autorov rozličnej názorovej orientácie, venujú sa otázkam slovenskej pôvodnej a kvalitnej prekladovej literatúry, prinášajú rozhovory, reportáže a eseje na rozličné témy nášho kultúrneho a umeleckého života“ a podobne.

FPU nepridelila periodikám dotácie s vysvetlením, že „časopisy po obsahovej a vizuálnej stránke nespĺňajú aktuálne kvalitatívne kritériá z hľadiska prínosu a relevancie pre slovenský umelecký kontext“. V prípade Literárneho týždenníka dokonca komisia odporúča „prehodnotiť koncepciu a realizačný tím projektu“.

Navyše SSS ako najstaršia a najpočetnejšia spisovateľská organizácia na Slovensku nedostala od FPU vlani žiadny príspevok na oslavy svojej storočnice.

Spolok poukazuje na to, že podobný problém majú aj iné periodiká. Slovenskému konzervatívnemu časopisu Verbum ani detským časopisom Enviráčik, Zvonček, Maxík, Fifík z vydavateľstva DAXE fond takisto nepridelil žiadne dotácie.

Poukazujúc na štedré dotácie pre LGBTI organizácie SSS víta osobitne to, že sa Šimkovičová rozhodne dištancovala od „týchto a ďalších výsostne tendenčných a subjektívnych rozhodnutí FPU“.

„Novelizácia či legislatívna úprava zákona č. 284/2014 Z. z. o Fonde na podporu umenia je preto viac ako nevyhnutná – a to v záujme tvorby a šírenia autentických hodnôt a neskreslenej informovanosti, rozvoja mladých umeleckých a literárnych talentov, primeraného a spravodlivého zastúpenia v riadiacich orgánoch FPU i v jeho odborných komisiách,“ mieni spolok.

„Ministerstvo kultúry SR si v tomto úsilí zaslúži silnú a otvorenú podporu celej kultúrnej obce. Umenie ako také nepatrí iba progresivistickým manierom a ideám, hoci ako demokrati budeme vždy rešpektovať iné názory,“ píšu signatári výzvy s tým, že navrhujú „vykonať reformu všetkých verejnoprávnych fondov, aby fungovali demokraticky a spravodlivo“.

Výzvu SSS podporilo už viac ako 150 signatárov. Nachádzajú sa medzi nimi napríklad spisovateľ Jozef Banáš, herec Jozef Šimonovič či Ján Čarnogurský.

(sss)