Marián Magát dostal za extrémizmus šesť rokov väzenia

Marián Magát dostal za extrémizmus šesť rokov väzenia. Rozsudok Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku zatiaľ nie je právoplatný. Obhajoba obžalovaného avizovala podanie odvolania. Rovnako tak aj prokurátor.

Obžalovaného Mariána M. uznali za vinného z extrémizmu Na snímke obžalovaný Marián Magát. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Okrem úhrnného šesťročného nepodmienečného trestu odňatia slobody dostal aj trest prepadnutia veci, konkrétne viacerých kníh. Trest si má odpykať v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Súd nezistil priťažujúce a ani poľahčujúce okolnosti.

Súd sa z veľkej časti stotožnil s podanou obžalobou. „V podstate všetci znalci sa vyjadrovali ku všetkým príspevkom a svorne uviedli, že tak ako ich napísal na internete, nie sú pochybnosti o tom, že popiera holokaust,“ povedal samosudca Milan Cisarik. Nemá pochybnosti o tom, že kniha Židokracia, ktorú obžalovaný publikoval, predstavuje extrémistické dielo.

Pri ukladaní trestu sa súd pohyboval v trestnej sadzbe od štyroch do desiatich rokov a ôsmich mesiacov. „Súd uvážil, že trest šesť rokov bude primeraný,“ podotkol. Cieľom je podľa sudcu odradiť ďalších páchateľov od podobného konania, tiež vyslanie signálu, že aj rozširovanie diel obžalovaného je trestným činom.

„Tento proces je diametrálne odlišný od štandardných trestných procesov na Slovensku,“ povedal obhajca obžalovaného Martin Burian. Tvrdí, že jeho klient bol odsúdený za prezentáciu názorov. „Tieto názory boli determinované štúdiom enormného množstva historických prameňov,“ zdôraznil.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Martin Nociar sa odvolal voči celému rozsudku. „Súd uznal vinu v 43 prípadoch. Jeden skutok oslobodil. V niektorých prípadoch a pri niektorých skutkoch prekvalifikoval konanie obžalovaného z ťažšieho trestného činu na menej prísnejší,“ podotkol. Navrhoval tiež uloženie peňažného trestu a súhrnný trest odňatia slobody v trvaní sedem rokov.

Samosudca uznal Magáta za vinného zo spáchania 43 skutkov. Ide najmä o trestné činy založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd, rozširovania a výroby extrémistického materiálu či popierania a schvaľovania holokaustu, zločinov politických režimov a zločinov proti ľudskosti.

Trestných činov sa mal podľa obžaloby dopustiť v rokoch 2017 až 2021. Zadržali ho v januári 2022. Vzatý bol do väzby.

(tasr)


Majiteľ sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg priznal americkému Kongresu jeden z najmasívnejších cenzorských zásahov zo strany vládnej moci voči nepohodlným názorom občanov v modernej histórii. Nešlo pritom o ochranu utajovaných skutočností či iných zákonných dôvodov, ale o krytie korupcie a umlčiavanie kritikov pandemických opatrení. Tento prípad ukazuje, ako veľmi dôležitý je zákaz cenzúry, a prečo je toto ústavné právo potrebné neustále strážiť. Viac v článku.

prečítať viac

Automobilovému koncernu Volkswagen prerástli problémy s konkurencieschopnosťou cez hlavu. Skupina hlási najväčší problém práve vo svojej vlajkovej značke Volkswagen, ktorej ziskové marže sú už dlhší čas príliš nízke.

prečítať viac