Boh miluje všetkých. Ale nie všetko

Túto trefnú myšlienku pripomenul kardinál Gerhard Ludwig Müller v homílii v rámci patrocínia svojho titulárneho chrámu sv. Agnesy v Agone v srdci Ríma 21. januára. Bývalý prefekt Kongregácie pre náuku viery znova reagoval na aktuálnu polemiku vyvolanú deklaráciou Fiducia Supplicans. Kardinál pripomenul dve dôležité ohniská problému: hriech a svojvoľnú interpretáciu lásky.

Vatican, Rome: Secretary of Pope Emeritus Benedict XVI, Archbishop Georg Gaenswein (left) and Cardinal Gerhard Ludwig Müller(right) attend a mass to mark a one year anniversary of the death of Pope Benedict, in St. Peter's Basilica, the Vatican Sekretár emeritného pápeža Benedikta XVI., arcibiskup Georg Gaenswein (vľavo) a kardinál Gerhard Ludwig Müller(vpravo) sa zúčastňujú na omši pri príležitosti ročného výročia úmrtia pápeža Benedikta XVI. v Bazilike svätého Petra vo Vatikáne 31. decembra 2023. Foto: Profimedia.sk

„Boh sám nám odhaľuje dôvod a zmysel svojej lásky k hriešnikom ako jedinej cesty spásy: ´Ako žijem, hovorí Pán, nemám záľubu v smrti vinníka, ale v tom, že sa odvrátil od svojej cesty a zostane nažive.´“ (Ez 33,11) Práve táto pravdivá láska, ktorá nenávidí hriech a miluje hriešnika, pôsobí podľa kardinála Müllera spolu s kresťanským asketizmom a obetavosťou ako „červené súkno provokujúce rozzúreného býka súčasného hedonizmu a nihilizmu.“   

Ako protiargument zaznieva to známe Augustínovo: Miluj a rob, čo chceš! Potrebuje láska vôbec pravdu? Ktorú pravdu? Potrebuje láska ospravedlnenie samej seba? Boh sám je predsa láska. Áno, ale… Naša ľudská láska už nie je nevinná. A sám veľký Augustín sa o tom ešte pred vstupom na cestu k titulu „svätý“ trpko presvedčil. Jeho vlastná skúsenosť ho priviedla k záveru, že „skazenosť najlepšieho je najhoršia.“


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.