Prihlásiť sa

Zalužnyj si už balil veci, no obaja Zelenského adepti na uvoľnené kreslo ponuku odmietli, píšu médiá

General Valerii Zaluzhnyi Volodymyr Zelenskyj a Valerij Zalužnyj. Foto: Profimedia.sk

Vrchný veliteľ ukrajinskej armády Valerij Zalužnyj zostáva na svojej pozícii aj preto, lebo prezident Volodymyr Zelenskyj za neho nedokázal nájsť náhradu. Vyplýva to z článkov, ktoré v utorok zverejnili noviny Times a Economist s odvolaním sa na dobre informované zdroje.

Zelenskyj podľa Times Zalužného už formálne odvolal, ale po tlaku vysokých vojenských veliteľov a medzinárodných partnerov bol nútený svoje rozhodnutie zvrátiť.

Podľa vyšších dôstojníkov Zalužného v pondelok predvolali na osobné stretnutie so Zelenským, kde prezidentovým poradcom povedal, že ich hodnotenie vojenskej situácie je skôr pozitívne ako realistické. Následne ho podľa troch zdrojov požiadali, aby odstúpil. Keď odmietol, Zelenskyj povedal, že podpíše dekrét o jeho prepustení.

„Zalužnyj sa vrátil do svojej kancelárie a informoval svojich zástupcov, že bol prepustený. ‚Balím si veci,‘ povedal jednému z dôstojníkov, ktorý sa ho opýtal na klebety o jeho rezignácii,“ píše Times.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami