Prihlásiť sa

Bude musieť Slovensko každoročne prijímať 285 migrantov? Únia sa zhodla na migračnom pakte

matúš šutaj eštok Matúš Šutaj Eštok. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Zástupcovia členských štátov EÚ sa vo štvrtok dohodli na konečnej podobe migračného balíka. Matúš Šutaj Eštok odmieta návrh na povinné prijatie 285 migrantov ročne, prípadne finančnú náhradu vo výške 5,7 milióna eur.

Balík je vyvrcholením diskusií, ktoré sa začali v roku 2016, keď sa počas migračnej krízy dostali na hranice Európy milióny utečencov. Členské štáty sa zhodli na piatich kľúčových zákonoch, ktoré budú reformovať azylový a migračný systém EÚ.

Prvé dva zákony mierne sprísňujú politiku voči migrantom: nariaďujú účinnejšie kontroly migrantov na vonkajších hraniciach aj na území EÚ a rýchlejší návrat neúspešných žiadateľov o azyl do ich krajín pôvodu.

Práve deportácie sú Achillovou pätou Únie. Každoročne úrady nariadia opustiť EÚ približne 300-tisíc cudzincom, ktorí vstúpili alebo sa zdržiavajú na jej území neoprávnene. Len zhruba pätina z nich sa však vráti späť do svojej domovskej krajiny alebo do krajiny, z ktorej do EÚ pricestovali.

Najvášnivejšie diskutovanou časťou balíka bolo Nariadenie o riadení azylu a migrácie (AMMR), ktoré stanovuje, ktorý členský štát bude posudzovať jednotlivé žiadosti o azyl. V súčasnosti väčšinu žiadostí riešia južné štáty, kde je najväčší príval migrantov.

Nový systém by mal byť povinne solidárnejší. Preťaženým krajinám pomôžu tie zvyšné tým, že prijmú časť migrantov alebo poskytnú finančnú či materiálnu podporu. Aj posúdenie žiadosti by malo byť rýchlejšie, prvé rozhodnutie by malo nastať do pol roka.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami