Rozhovor s novým arcibiskupom Prešova Jonášom Maximom o Ukrajine, tamojších cirkvách a sile pôstu

Arcibiskup Maxim v rozhovore hovorí o tom, že od pôstu závisí veľa vecí, ktoré nevidíme. Keďže biskup žil 20 rokov na Ukrajine, odpovedá aj na otázky o stave tamojšej spoločnosti a tiež na otázky, ako blízko má podľa neho gréckokatolícka cirkev na Ukrajine k nacionalizmu a čo podľa neho treba vidieť za spormi s pravoslávnou cirkvou moskovského patriarchátu. Otázky kladie Bohuš Petrík.

2222024_01_27_biskupskavysviacka_jonasjozefmaxim_13015697 Foto: Veronika Mihaliková/TASR

Jonáš Maxim sa pred mesiacom stal gréckokatolíckym arcibiskupom metropolitom Prešova. Rodák z Levoče študoval v Ríme a dlhých 20 rokov pôsobil na Ukrajine, naposledy ako predstavený kláštora neďaleko Ľvova. Pápež František ho na jeseň 2023 menoval do súčasnej pozície. Stal sa najmladším slovenským arcibiskupom. Štandard ho oslovil počas jeho návštevy vo Večnom meste.

Na sviatok svätých Cyrila a Metoda v Ríme ste v homílii počas omše navrhli zmenu úslovia: „Nie od Tatier k Dunaju, ale od Vihorlatu k Dunaju, od toho Vihorlatu, o ktorom niekto povedal, že tam nič nie je.“ Z východu prišli spomenutí svätci a teraz vy, lebo ste boli na Ukrajine. Čo teda prinášate pre prešovskú a slovenskú cirkev?


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.