Dokázať znásilnenie po rokoch je vždy vážny problém

Tesne pred schválením novely Trestného zákona prišla poslankyňa PS Zuzana Števulová s argumentom, prečo by poslanci nemali novelu podporiť. Všimla si, že premlčacia lehota znásilnenia sa skracuje z 20 na 10 rokov. Politici a médiá okamžite rozpútali vlnu hystérie o tom, ako novela pomôže k beztrestnosti násilníkom, a naopak, ženy odradí od nahlasovania tohto činu. Argumenty pri zachovaní dlhšej premlčacej lehoty však boli viac emotívne ako vecné. A pri žiadnom z nich nepadlo to podstatné, na čom záleží pri dokazovaní znásilnenia v trestnom procese.

pexels-cottonbro-studio-3778550 Ilustračné foto: Pexels.com

Žiaden racionálny človek nemôže poprieť skutočnosť, že znásilnenie patrí k jedným z najohavnejších násilných trestných činov, aké ľudstvo pozná. Nezasahuje totiž iba do fyzickej integrity osoby, ale takmer bez výnimky zanecháva rany aj na duševnom zdraví obete. Napriek tomu, že ide o mimoriadne ťažký údel, je potrebné takýto trestný čin nahlásiť čo najskôr.

Nielen preto, aby bol násilník okamžite zadržaný a putoval do väzby, čo je, mimochodom, zaužívaná prax pri vznesení obvinenia zo spáchania tohto trestného činu. Ale najmä pre účely dokazovania, ktoré ako jediné môže spravodlivo usvedčiť páchateľa a prispieť k jeho dlhoročnému trestu. Základná sadzba trestu odňatia slobody pri znásilnení je od 5 do 10 rokov, pričom podľa závažnosti skutku môže páchateľovi hroziť trest odňatia slobody až na 25 rokov.  


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.