Deindustrializácia Nemecka naberá na obrátkach: Investície sa rušia, zamestnanci prepúšťajú a prevádzky končia

Problémy chorého muža Európy pokračujú. V Nemecku sa čoraz väčšie množstvo spoločností vzdáva inovačných myšlienok a plánov a zameriava sa skôr na prežitie. Mnohé z nich prepúšťajú zamestnancov či inak okliešťujú náklady. A nemalá časť zatvára svoje brány. Centrum priemyslu upadá a ani vyhliadky do budúcna nie sú ružové.

profimedia-0845821764 Kancelár Olaf Scholz sa rozpráva so zamestnancami zbrojárskej firmy Rheinmetall. Foto: Profimedia.sk

Na problémy priemyselnej veľmoci neukazujú len čísla, ale aj množstvo smutných príbehov firiem, ktoré desaťročia dokázali udržať chod výroby, no pod tlakom čínskej konkurencie, zelených európskych politík a energetickej krízy, ktorú znásobila ruská invázia na Ukrajinu a európske sankčné protiopatrenia, podľahli. Ich počet sa v najväčšej ekonomike Európy prudko zvyšuje.

Uzatvorenie továrne na výrobu oceľových rúr v nemeckom Düsseldorfe, ktorá prežila obe svetové vojny, je len kvapkou v mori. Pridať možno sťahovanie výroby z Nemecka do iných štátov výrobcami pneumatík Michelin či Goodyear a okliešťovanie počtu zamestnancov v závodoch, ktoré v krajine zostali. Ďalej problémy koncernov Bosch, Continental, GEA, BASF, Lanxess… Obdobných príbehov sa v Nemecku odohráva množstvo.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.