Prešov po dvadsiatich rokoch sprístupní park na Masarykovej ulici. Chcú z neho nádhernú záhradu v centre mesta

PREŠOV – Viac ako dve dekády bol zelený priestor s rozlohou 10-tisíc metrov štvorcových uzamknutý. Niekdajšia oáza pokoja chátrala a jeho priestor ostal pre verejnosť nevyužitý a uzavretý. Mesto Prešov v súčasnosti pripravuje podpisy zmlúv na odkúpenie týchto pozemkov od súkromných vlastníkov. Z parku sa má opäť stať atraktívna oddychová zóna v blízkosti centra mesta.

titulna Park na Masarykovej ulici bude onedlho sprístupnený verejnosti. Foto: Redakcia

Na stredajšom zasadnutí mestského zastupiteľstva sa pri prerokovávaní bodu o navýšení rozpočtu objavil zaujímavý fakt. Mestu Prešov sa podarilo navýšiť rozpočet o sumu vyše 766-tisíc eur.

Finančné prostriedky získalo odpredajom mestských pozemkov pod administratívnou budovou na Levočskej ulici. Tento príjem však musí mesto využiť na odkúpenie pozemkov v parku na Masarykovej ulici.

Z rozpočtu na rok 2024 mesto na tento účel už vyčlenilo 800-tisíc eur. Získaním ďalších peňazí z predaja pozemkov na Levočskej ulici sa tak môže pustiť do odkúpenia pozemkov v parku v celom rozsahu. Celková suma výdavku na vysporiadanie uvedeného parku je vyše 1,5 milióna eur.

Primátor mesta František Oľha informoval, že zmluva o predaji pozemkov na Levočskej ulici bola schválená zastupiteľstvom v minulom roku. „Tam bolo uznesením mesto zaviazané použiť tieto prostriedky na majetkové vysporiadanie parku na Masarykovej ulici, čiže bývalého mestského parku,“ uviedol pre Prešovský Štandard.

Dnes tvrdí, že môžu s pokojom podpísať zmluvy, ktoré sú pripravené a čakali len na stredajšie rozpočtové opatrenie. „Budúci týždeň dôjde k podpisu zmlúv, taká je dohoda, naši partneri sú na to pripravení. Park na Masarykovej ulici prejde do majetku mesta v zmysle schválených uznesení,“ dodal Oľha.

Situácia s parkom je problematická už vyše dvadsať rokov. Podľa primátora po reštitúciách sa tento park dostal do majetku cirkvi a došlo k jeho odpredaju fyzickým osobám. Mesto Prešov stratilo kontrolu nad týmto územím.

V určitom okamihu dokonca prišiel zámer výstavby bytov v danej lokalite, čo spôsobilo nevôľu obyvateľov aj mestských poslancov. Tí mohli rozhodnúť o území a jeho využití. Zmenili územný plán a určili, že pozemky musia ostať parkom a zeleňou. To spustilo procesy, ktoré trvali dlho, až po majetkovoprávne vysporiadanie.

Momentálne mesto začalo proces dendrologického prieskumu na tomto území. „Identifikujeme náletové dreviny, o ktoré sa roky nikto nestaral, doplňujeme celú pasportizáciu všetkého, čo tam je. Pripravujeme urýchlene výrubové povolenia ešte pred začiatkom sezóny, keď sa už nesmú robiť výruby,“ objasnil primátor a dodal, že zatiaľ priestor vyčistia a sprístupnia verejnosti. „Urobíme si prehľad o území a následne v spolupráci s hlavným architektom pripravíme projekt revitalizácie,“ vysvetlil ďalšie kroky.

Plán je do troch rokov zrevitalizovať celý park a spraviť z neho nádhernú záhradu v centre mesta, ktorú môžu obyvatelia využívať. Dĺžka realizácie bude závisieť od toho, či sa mestu podarí nájsť zdroje externého financovania.

„Ak nájdeme externé zdroje, do roka vieme zrealizovať celú obnovu. Ak nenájdeme, naplánujeme si postupné fázy, aby sme do troch rokov mali všetko skompletizované. Ale už v tom čase budeme park sprístupňovať verejnosti,“ dodal primátor.

V poslednom období boli zrevitalizované parky na Námestí mieru a na Duchnovičovom námestí. Ukončený je už aj projekt revitalizácie Parku A. Dubčeka medzi sídliskami II a III. Dlhodobo visí vo vzduchu projekt centrálneho mestského parku v Prešove. Ten je však vzhľadom na náročnosť len v pláne.

„Ide o 50-miliónový projekt. Máme projektovú dokumentáciu pre územné rozhodnutie, aj zelené pozemky. Musí nám s tým však niekto pomôcť, pretože pre Prešov je to finančná záťaž,“ uviedol primátor. Dodal, že v súčasnosti robí mesto štúdiu k parku Keracíny na sídlisku Sekčov, ktorý by v budúcnosti mal byť tiež dokonalým miestom na oddych.