Západ démonizoval Vladimira Putina namiesto toho, aby s ním a s ruským vedením nadviazal kontakt. Euroatlantizmus prežil svoj účel, pričom celý euroatlantický systém NATO by mal byť zrušený a na jeho miesto by sa mala postaviť silná alternatíva. Slovensko by pri vojne na Ukrajine mohlo vystupovať ako mierotvorca a vyzvať na medzinárodnú konferenciu v Bratislave, hovorí britský politológ a jeden z najlepších expertov na Rusko a Ukrajinu Richard Sakwa.
Pred dvoma rokmi – v prvý deň ruskej invázie na ukrajinské územie – som urobil online rozhovor s britským politológom, ktorého odbornou témou bola desaťročia trvajúca geopolitická kríza medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorá v tom čase prerástla do vojny. Richard Sakwa je emeritný profesor ruskej a európskej politiky na univerzite v Kente a autor knihy Frontline Ukraine – Crisis in the Borderlands (Frontová línia Ukrajina – kríza v pohraničí), ktorá vyšla v roku 2015. Sakwa, ktorý je všeobecne považovaný za jedného z najlepších svetových odborníkov v tejto oblasti, opisuje knihu ako „významné dielo, ktoré sa snaží analyzovať, prečo je Ukrajina stredobodom európskej bezpečnostnej krízy“.
Rozhovor sme naplánovali na štvrtok 24. februára popoludní – samozrejme, bez toho, aby sme tušili, že v ten istý deň už budú padať ruské bomby na vojenské ciele na Ukrajine a ruské jednotky sa budú presúvať cez hranice. Upravenú verziu rozhovoru si môžete prečítať nižšie.