Ústavný súd si pri trestnej novele odvodil právomoc, ktorá je v rozpore s jeho rozhodovacou praxou

Prezidentka SR Zuzana Čaputová spolu s poslancami opozície napadla novelu Trestného zákona na Ústavnom súde SR. Dokopy išlo o tri návrhy prezidentky a skupiny 36 a 39 poslancov, ktorými sa snažia docieliť pozastavenie účinnosti novely, ako aj vyslovenie jej nesúladu s ústavou. Ústavný súd im dal v niektorých bodoch za pravdu a pozastavil účinnosť novely napriek tomu, že novela nebola publikovaná v Zbierke zákonov. Urobil tak z pohľadu jeho doterajšej praxe mimoriadnym zásahom, ktorý poprel jeho doterajšie rozhodnutia.

Paragraf 363 Trestného poriadku nie je v rozpore s ústavou Predseda Ústavného súdu SR Ivan Fiačan. Foto: František Iván/TASR

Ústavný súd prijal všetky podania od prezidentky aj od skupín poslancov, a spojil ich do jedného konania pod spisovou značkou Rvp 505/2024. Všetky tri skupiny navrhovateľov totiž zaslali rovnaké návrhy na vyslovenie nesúladu podľa článku 125 ods. 1 písm. a) Ústavy SR. Predmetom ústavných sťažností v súvislosti s novelou Trestného zákona je jej obsah a zmeny, ktoré táto novela prináša. Sťažnosti sú pomerne rozsiahle a obsahujú množstvo bodov, ktoré sú podľa navrhovateľov neprijateľné z hľadiska ústavnosti zákona. Návrhy poslancov hneď v úvode rozsiahlo popisujú články ústavy, ale aj medzinárodných dohovorov, ktoré má novela porušovať. Podľa názoru poslancov novela porušuje ustanovenia o tom, že Slovensko je zvrchovaný, demokratický a právny štát, ako aj jeho dodržiavanie medzinárodných zmlúv.

Navrhovatelia vidia v uzákonení novely problém aj v tom, že porušuje právo na život, obmedzuje osobnú slobodu, pošliapava ľudskú dôstojnosť a česť občanov, ohrozuje právo vlastniť majetok, znemožňuje rovnaký prístup k voleným funkciám, porušuje právo domáhať sa svojich práv na nezávislom a nestrannom súde, princíp prezumpcie neviny a dokonca aj porušuje ústavné právo vykonávať mandát poslanca a rovnako skladanie poslaneckého sľubu. Poslanci rozporujú aj neoznámenie osobného záujmu na veci, keďže dvaja poslanci sú v súčasnosti obvinení v kauze Očistec a z podplácania, a hlasovaním v prospech novely si mali privodiť prospech. Ako jeden z posledných bodov je uvedené aj zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, ktoré je podľa poslancov v rozpore s medzinárodnými zmluvami.

Novinové články ako argument v ústavnej sťažnosti


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Po kliknutí na tlačidlo Registrovať sa Vám bude na uvedenú e-mailovú adresu doručená správa s odkazom pre dokončenie procesu registrácie. Kliknutím na odkaz v zaslanej správe vyjadríte súhlas so Všeobecnými obchodnými podmienkami Prémiového Obsahu a potvrdíte, oboznámenie sa s Podmienkami k ochrane súkromia.