Európsky parlament prijal rezolúciu proti útlaku v Rusku po smrti Navaľného

Európsky parlament prijal rezolúciu proti útlaku v Rusku po smrti Navaľného. Za prijatie uznesenia hlasovalo 506 zákonodarcov, deväť bolo proti a 32 poslancov sa zdržalo.

Rezolúcia odsudzuje smrť Navaľného v odľahlej arktickej trestaneckej kolónii, pričom zodpovednosť za ňu pripisuje ruskému režimu na čele s tamojším vodcom Vladimirom Putinom.

Europoslanci tiež vyzývajú Rusko, aby zrušilo svoju „utláčateľskú legislatívu“, a vyjadruje solidaritu s Rusmi, ktorí „naďalej nachádzajú odvahu hovoriť pravdu“ napriek „úmyselným brutálnym represiám“ v krajine.

Julia Navaľná, vdova po zosnulom Alexejovi Navaľnom, v stredu vystúpila v Európskom parlamente a vyzvala poslancov, aby sa postavili Putinovi, ktorého nazvala „krvavým mafiánom“.

(sita, skynews)


Majiteľ sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg priznal americkému Kongresu jeden z najmasívnejších cenzorských zásahov zo strany vládnej moci voči nepohodlným názorom občanov v modernej histórii. Nešlo pritom o ochranu utajovaných skutočností či iných zákonných dôvodov, ale o krytie korupcie a umlčiavanie kritikov pandemických opatrení. Tento prípad ukazuje, ako veľmi dôležitý je zákaz cenzúry, a prečo je toto ústavné právo potrebné neustále strážiť. Viac v článku.

prečítať viac

Automobilovému koncernu Volkswagen prerástli problémy s konkurencieschopnosťou cez hlavu. Skupina hlási najväčší problém práve vo svojej vlajkovej značke Volkswagen, ktorej ziskové marže sú už dlhší čas príliš nízke.

prečítať viac