Potrat ako ústavné právo. Francúzi prijali legislatívu, ktorá vo svete nemá obdobu

France Abortion Constitutional Right Podporovatelia potratov sledujú v pondelok 4. marca 2024 v Paríži priamy prenos zo zasadnutia kongresu, na ktorom francúzski zákonodarcovia schválili návrh zákona, ktorý zakotví právo ženy na potrat vo francúzskej ústave. Foto: TASR/AP

Francúzski zákonodarcovia v historickom hlasovaní v pondelok schválili návrh zákona, ktorý do ústavy zakotví právo žien na interrupciu.

Na spoločnom zasadnutí oboch komôr francúzskeho parlamentu – Národného zhromaždenia a Senátu – na zámku vo Versailles zahlasovalo za návrh 780 zákonodarcov a 72 sa vyslovilo proti. S prehľadom tak prekonali potrebnú trojpätinovú nadpolovičnú väčšinu na jeho schválenie. Podľa médií zákonodarcovia venovali tomuto výsledku hlasovania dlhý potlesk v stoji.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron tento krok privítal s tým, že ide o „francúzsku hrdosť“, ktorá vyslala „univerzálne posolstvo“. Na Medzinárodný deň žien 8. marca je tiež podľa neho naplánovaná špeciálna verejná ceremónia.

Eiffelova veža bola po prijatí zmeny osvetlená na oslavu so sloganom „Moje telo, moja voľba“. „Posielame odkaz všetkým ženám: vaše telo patrí vám a nikto nemôže rozhodovať za vás,“ uviedol francúzsky premiér Gabriela Attal ešte pred hlasovaním.

Na dianie vo Francúzsku reagovala aj slovenská opozičná strana KDH, podľa ktorého prišlo k podkopaniu základného piliera slobodnej civilizácie. „Univerzálne chráneným základným ľudským právom je právo na život, nie takzvané ‚právo na potrat‘. Považujem za absurdné, že v čase, keď v EÚ narastá chudoba a čelíme závažným geopolitickým výzvam vrátane vojny, progresívci vo Francúzsku zneužili na prekrytie svojich zlyhaní otázku ľudskej dôstojnosti,“ povedal predseda strany Milan Majerský.

Právo na interrupciu vo Francúzsku stanovil zákon z roku 1975. Zmenu však začal Macron presadzovať v reakcii na rozhodnutie Najvyššieho súdu USA v roku 2022. Týmto verdiktom sa zrušilo rozhodnutie spred vyše 50 rokov a vrátilo jednotlivým štátom USA možnosť regulovať potraty.

Podľa agentúry Reuters pondelkové hlasovanie zakotvilo v článku 34 francúzskej ústavy, že „zákon určuje podmienky, za ktorých má žena zaručenú slobodu využiť interrupciu“.

Francúzsko sa tak stane prvou krajinou na sveta, ktorá bude ženám ústavou garantovať „právo na ukončenie tehotenstva.“

(tasr)


Ďalšie články