Rusi inovovali sovietsku bombu, ktorá tvorí 15-metrový kráter. Je to peklo, tvrdia Ukrajinci

Už niekoľko týždňov panuje medzi vojenskými pozorovateľmi zhoda na tom, že iniciatívu na ukrajinskom bojisku momentálne prevzalo útočiace Rusko. Jeden z faktorov, ktorý tomu dopomohol, je aj prerobenie starej sovietskej bomby FAB-1500 na kĺzavú bombu a jej nedávne nasadenie v teréne.

FAB-1500 váži až jeden a pol tony, pričom takmer polovicu z tejto hmotnosti predstavujú trhaviny. V dôsledku toho dokáže bomba pri explózii zanechať kráter so šírkou až pätnásť metrov.

FAB-1500 Rusi používajú systémom vzduch–zem. Vypúšťajú ju zo stíhačiek zo vzdialenosti 60 až 70 kilometrov od zamýšľaného cieľa, mimo dosahu niektorých ukrajinských systémov protivzdušnej obrany. Je tiež ťažšie ich zostreliť ako bežné rakety a drony, pretože sa vo vzduchu nachádzajú len krátko.

⚡🤬russians have begun actively using powerful FAB-1500 high-explosive bombs capable of undermining #Ukraine's defense against the #Ukrainian military – CNN

One and a half ton FAB-1500 bombs are almost half of high-explosive explosives. They are dropped from fighter jets 1/3⬇️ pic.twitter.com/Is2HlmbNSE

— 🇺🇦 UkraineNewsLive🇺🇦 (@UkraineNewsLive) March 10, 2024

Ako to funguje

FAB-1500 je nasmerovaná na svoj cieľ pomocou navádzacieho systému a výsuvných krídel. Expert Joseph Trevithick hovorí, že tieto bomby „ponúkajú novú a oveľa deštruktívnejšiu možnosť núdzového úderu pre mnohé ruské taktické lietadlá, ktoré navyše pomáhajú pilotom držať sa ďalej od nepriateľskej obrany“.

John Foreman, bývalý britský vojenský atašé v Moskve, povedal, že rozsiahle používanie kĺzavých bômb v Rusku ukázalo ich inováciu a adaptáciu na bojisku. „Sú veľmi efektívne z hľadiska ceny a výbušného účinku a Ukrajina má problém sa proti nim brániť“.

Mykola Oleščuk, veliteľ ukrajinského letectva, varoval pred použitím týchto bômb na bojisku už v novembri minulého roka.

Ruskí vojenskí blogeri sa o zbrani začali zmieňovať v septembri 2023, keď sa testovala jej presnosť. Telegramový kanál Fighterbomber blízky ruskému rezortu obrany poznamenal, že „po mnohých mesiacoch pokusov a omylov“ FAB-1500 prvýkrát „presne“ zasiahol „bojový cieľ“.

Ukrajinský vojak: Pre chalanov je to peklo

„Vyvíja to veľký tlak na morálku vojakov. Nie všetci naši chlapci to dokážu vydržať. Zatiaľ sú viac-menej zvyknutí na FAB-500, ale FAB-1500 je peklo,“ opísal svoje obavy pre CNN ukrajinský vojak zo 46. samostatnej leteckej brigády, ktorý slúži v blízkosti frontového mesta Krasnohorivka v Doneckej oblasti.

Vojak novinárom vysvetlil, že predtým boli ostreľovaní iba delostrelectvom a za zmenou výzbroje vidí snahu agresorov spôsobiť veľmi vážne škody. Tvrdí, že ak aj vojaci útok s FAB-1500 prežijú, skončia s pomliaždeninami.

„Tak ako predtým Rusi vyhladzovali ukrajinské pozície intenzívnym delostrelectvom, teraz využívajú zdanlivo nevyčerpateľné zásoby týchto ničivých bômb na to, aby ukrajinské sily nemali čo brániť a kde sa ukryť,“ konštatuje CNN.

This is why every flying Russian airplane capable of carrying FAB bombs needs to be deleted!
Russian FAB-1500 crater.
No amount of defensive fortification can stop this.#ArmUkraineNow ! pic.twitter.com/V2G3buvnXP

— Kvist.P💙💛❤️🇩🇰 (@kvistp) March 4, 2024

Je to relatívne lacné

Jurij Ihnat, hovorca ukrajinského letectva, pre CNN povedal: „Toto nie je lacná ani rýchla transformácia, no stále je to oveľa menej ako milióny dolárov, ktoré stoja rakety. V porovnaní s raketou sú to centy“.

FAB-1500 je najvýkonnejšia v rodine „hlúpych bômb“ zo sovietskej éry, je určená najmä na zasiahnutie vysoko odolných cieľov. Momentálne sa tieto ničivé bomby prerábajú v závode neďaleko Moskvy.