SLOVENSKO – Jar je obdobie, keď ožíva nielen príroda, ale aj „život" na našich cestách. Spolu s ustupujúcou zimou pribúdajú na ceste automobily, a tiež motorky. Polícia už tradične radí, ako začať motoristickú sezónu a tiež, ako sa v zdraví dožiť aj jej konca. K radám polície sme pridali aj rady a varovania niekdajšieho učiteľa v autoškole a skúseného „motorkára“ Jaroslava Sakáča.
„Po zime by sme mali pamätať na to, že teploty sú ešte nízke a pneumatiky ani asfalt sa nezahrievajú na svoje optimálne teploty,“ upozorňuje Sakáč. „Takže priľnavosť pneumatík – grip – nie je taká, na akú sme boli zvyknutí v lete. Z toho vyplýva, že hlavne v zákrutách si nemôžeme dovoliť ísť tak rýchlo, ako by sme radi a ako sme zvyknutí. Pneumatika sa môže pokĺznuť a budeme riešiť ‚krízovku‘,“ dopĺňa.
To však nie je jediné, na čo si majú na jar motorkári dávať pozor. „Rovnako treba myslieť na to, že na cestách sa po zime často vyskytujú kamienky, ktoré ostali po zimnom posype. Tie vedia spôsobiť dosť veľké a skutočne nežiaduce ‚spestrenie jazdy‘,“ pripomína Sakáč.
Dôležité podľa jeho slov je aj nepreceňovať svoje sily a kondíciu. „Nezabúdajme, že cez zimu sme toho veľa nenajazdili, takže to, čo sme na konci minulej sezóny robili úplne v pohode a automaticky, musíme znova dostať do krvi,“ pripomína motorkár. Odporúča preto si jazdu trochu precvičiť, kým sa všetky návyky opäť obnovia a zautomatizujú.
A akú radu by dal „jarným“ motorkárom? „Zo začiatku trochu opatrnejšie, ale tiež nie veľmi,“ dodáva s úsmevom. „Motorkári vedia, čo mám na mysli.“
(FB polícia SR, jar)