Hlavným hráčom v regióne Sahelu bola donedávna bývalá koloniálna veľmoc Francúzsko. V Nigeri bolo, rovnako ako USA, aj vojensky prítomné. O tom, prečo politika Západu dnes posilňuje vplyv Ruska v Afrike, píše profesor Petr Drulák.
Nigerská vláda oznámila, že ukončuje americkú vojenskú prítomnosť v krajine. Američania tým prichádzajú o strategickú základňu, z ktorej ich drony monitorovali región Sahelu. Pred deviatimi mesiacmi sa nigerská vláda podobným spôsobom rozlúčila s Francúzmi. V oboch prípadoch hrala podstatnú rolu imperiálna arogancia, s akou sa Francúzi a Američania v Afrike správajú.
Niger zdieľa osud s ostatnými krajinami Sahelu. Zisky z ich obrovského nerastného bohatstva odsávajú západné banky a korporácie, pár drobných zostane miestnym hodnostárom, ale k obyvateľom sa dostane len to, čo stačí na holé prežitie. A niekedy ani to nie. Krajiny sú rozorvané vnútornými konfliktmi o zdroje. Tradične majú tieto boje kmeňový charakter, ale v posledných desaťročiach tu čoraz častejšie vystupuje radikálny islam, pod ktorého vlajkou sa zjednocujú hnutia odporu proti ústredným vládam. Niger čelí na východe hnutiu Boko Haram a na západe al-Káide a Islamskému štátu.