Popri krajských a mestských knižniciach s bohatým knižným fondom sa tie obecné či miestne môžu javiť ako chudobná Popoluška. Majú menší výber knižných titulov, skromnejšie priestory, málo financií a zrejme aj menej čitateľov. No ak to v knižnici „žije“, môžu sa významne podieľať na živote miestnej komunity.
S Tatianou Čechovou, riaditeľkou Miestnej knižnice Vrakuňa v Bratislave sme sa rozprávali o atmosfére v knižnici, ktorá pôsobí ako miestne centrum kultúry. V rozhovore sa dočítate aj o prvej knižnej escape room, ktorú vlani pripravili, o ich štvornohom „zamestnancovi“, a ľuďoch, ktorí v knižnici našli „kúsok svojho knižného raja, ale aj skvelé knihovníčky a priateľov“, ako uvádzajú čitatelia vrakunskej knižnice na sociálnych sieťach.
Bolo zaujímavé pozorovať vás pri práci, keď prichádzali čitatelia. Chlapcov ste sa spýtali, ako dopadla slovenčina, staršej dáme ste ešte pri vchode oznámili, že už máte pre ňu tú knižku a mame, ktorá prišla prvýkrát s malou dcérkou, ste sa trpezlivo venovali. Ste schopní uspokojiť návštevníkov knižnice aj dostatočnou ponukou nových kníh? Každoročne vychádza veľké množstvo nových titulov, dokážete – postačujúco pre čitateľov – dopĺňať váš knižný fond?