Žilinka sa ohradil proti tomu, že by prokurátorov bývalého ÚŠP rozprášil a ponížil

Žilinka upozornil, že zohľadnil verejný prísľub, aby prokurátori bývalej špeciálnej prokuratúry mohli dokončiť veci, ktoré sú už pred Špecializovaným trestným súdom a Najvyšším súdom.

Šéf generálnej prokuratúry tvrdí, že pri zaradení prokurátorov bral na zreteľ ich odbornosť, potrebu organizačných zložiek a zabezpečenie prokuratúry ako celku. „Ani jeden prokurátor nerobí na generálnej prokuratúre podradnú robotu, za ktorú by si mal vyslúžiť označenie, že strúha ceruzky,“ povedal  Žilinka v stredu na tlačovej konferencii.

Lipšic hovoril o plytvaní

Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) zanikol 20. marca. Dosluhujúci špeciálny prokurátor Daniel Lipšic sa vtedy vyjadril, že je legitímne sa pýtať, či je rozumné v takej malej krajine, ako je Slovensko, plytvať vzácnym odborným potenciálom prokurátorov, ktorí dozorovali najťažšie kauzy.

Lipšic skončil na legislatívnom odbore generálnej prokuratúry. Ďalší bývalí prokurátori ÚŠP Ondrej Repa, Michal Šúrek či Ladislav Masár smerovali na referát väzenstva.

Prokurátor Šúrek hovoril, že nevie, čo bude presne náplňou jeho práce. „Možno budem rozhodovať o prídeloch keksíkov, citrónov k čaju,“ dodal.

Žilinka reagoval, že sa mu nepáčia vyjadrenia niektorých prokurátorov o keksíkoch a čaji.  Chápe ich v kontexte zrušenia špeciálnej prokuratúry a že zmenili svoje pôsobisko. Mrzí ho, že sa dehonestuje postavenie referátu väzenstva na prokuratúre. Zdôraznil, že ide o dôležitú úlohu prokuratúry, ktorá má robiť dozor pri zaistení občana, obmedzení jeho slobody alebo keď je vo výkone trestu odňatia slobody. Podľa Žilinku sa v minulosti táto právomoc zanedbávala.

Mohlo by Vás zaujímaťOdchádzame so vztýčenou hlavou, odkázal Lipšic pri zániku špeciálnej prokuratúry

Vyjadrenia premiéra Žilinka nepočul

Premiér Robert Fico v deň, keď špeciálna prokuratúra prestala existovať, vyhlásil, že prichádza čas, keď sa budú podávať trestné oznámenia a podnety, lebo sa „musí skúmať trestnoprávna zodpovednosť, či títo ľudia ako pán Lipšic a jemu podriadení nespáchali trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa alebo iné vážne zločiny pri výkone svojej práce na ÚŠP“.

Premiér tiež hovoril, že prokurátori z ÚŠP „vypustili“ obvinenia voči podnikateľovi Jaroslavovi Haščákovi, šéfovi úradu vlády Jurajovi Gedrovi, Györgyovi Gyimesimu a Trnkovi len preto, aby znovu vytvárali tlak na generálnu prokuratúru, lebo vedia, že o sťažnostiach v týchto veciach bude rozhodovať generálna prokuratúra.

Šéf prokuratúry Žilinka v stredu povedal, že sa k stanoviskám politikov vždy vyjadroval zdržanlivo. Poznamenal, že nie sú mu známe trestné oznámenia, ktoré by sa mali týkať prokurátorov bývalého ÚŠP. Dodal, že slová premiéra nepočul a že na prokuratúre nerozlišujú, či trestné oznámenie podal politik, profesor alebo bežný občan.

Pokiaľ ide o presun spisov zo zrušeného ÚŠP na krajské prokuratúry, uviedol, že reči o tisíckach spisov, „bol trošku účet bez hostinského“. Spresnil, že ÚŠP odovzdal 333 spisov pred začatím trestného stíhania, teda prípadov, kde nebolo ešte vznesené nikomu obvinenie ani začaté trestné stíhanie vo veci. V registroch prípravného konania bolo 630 vecí.

„Ak niekto v minulosti tvrdil, že krajskí prokurátori nedokážu vzhľadom na rozsah nápadu vybavovať agendu plynule, tak je to proste výrok bez faktov a bez podkladov,“ doplnil Žilinka.

(su, sita)