Vyrastá osamelá generácia bez dostatku sociálneho kontaktu. Môžu za to smartfóny?

Duševné zdravie mladých ľudí sa podľa výskumov v súčasnosti dramaticky zhoršuje a viacerí autori a špecialisti sa pokúšajú identifikovať prapríčinu toho všetkého. Technológia, prílišná rodičovská povoľnosť súčasnej západnej spoločnosti alebo, naopak, tlaky, ktorým je v nej človek vystavovaný. Alebo to môžu byť chmúrne perspektívy klimatickej zmeny, vojny a ďalších katastrof, pre niekoho napríklad aj „terapeutická kultúra“, ktorá môže viesť k prehnanému sústredeniu sa na vlastné problémy a prípadne aj k ich zveličovaniu a prevádzaniu na rôzne diagnózy.Významným príspevkom do tejto debaty sa určite stane kniha Úzkostná generácia: Aké veľké preprogramovanie detstva spôsobuje epidémiu duševných chorôb. Napísal ju Jonathan Haidt, popredný americký sociálny psychológ a verejný intelektuál. Ten sa duševným zdravím mladých ľudí a jeho spoločenskými súvislosťami zaoberá už dlhé obdobie.

pexels-pixabay-159395 Foto: Pexels.com

Spolu s Gregom Lukianoffom je napríklad autorom zásadného článku (neskôr rozpracovaného do knihy) Rozmaznávanie americkej mysle. Opísal v ňom súvislosť medzi zmenou atmosféry na amerických vysokých školách, narastajúcou tendenciou študentov správať sa neznášanlivo a vzťahovačne, cítiť sa zranení a zmenou spôsobu, akým mladí (nielen) Američania predovšetkým zo strednej a vyššej triedy prežívajú svoje detstvo. V novej knihe svoje vtedajšie tézy ďalej rozvíja. Úryvok z nej publikoval server Free Press.

Problémom nie je samotný smartfón

Za rozhodujúci činiteľ tej nežiaducej premeny detstva označuje smartfón. To samo osebe nie je nijako prekvapivé, Haidtova argumentácia je ale prepracovaná a presvedčivá.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.