Rusko po ukrajinských náletoch zaznamenalo prudký pokles výroby benzínu

Rusko zaznamenalo prudký pokles výroby benzínu po sérii náletov ukrajinských bezpilotných lietadiel. Ich zásahy ochromili činnosť veľkých rafinérií Rosnefť a Lukoil, vyplýva z údajov ruského štatistického úradu Rosstat.

Na konci minulého týždňa produkcia motorového benzínu v krajine klesla na 754 600 ton. Týždeň predtým Rusko vyrobilo 815 300 ton benzínu a v týždni od 4. do 10. marca 838 900 ton.

Za tri týždne tak hospodárstvo stratilo 10,1 percenta produkcie benzínu. Produkcia nafty za rovnaké obdobie klesla o 3,9 percenta na 1 648 000 ton.

Dron zasiahol 13. marca najväčšiu rafinériu spoločnosti Rosnefť v Riazani, ktorá okrem iného zásobuje palivom Moskvu a priľahlý región. Po požiari prestali v rafinérii pracovať dve jednotky, čo znamenalo tretinový pokles výroby benzínu a viac ako polovičný pokles výroby nafty.

Neskôr 16. marca spôsobil útok bezpilotného lietadla požiar jedinej prevádzkovanej rafinérskej jednotky v rafinérii Syzraň a minulý víkend bola odstavená jedna z dvoch rafinérskych jednotiek v rafinérii Kujbyšev spoločnosti Rosnefť.

Vzhľadom na hrozbu nedostatku pohonných hmôt začalo Rusko rokovať s Bieloruskom o dovoze benzínu, uviedli zdroje z odvetvia pre agentúru Reuters.

Podľa nich môžu ruské spoločnosti zvýšiť dodávky ropy do bieloruských rafinérií Naftan a Mazyr. Palivo z týchto rafinérií sa plánuje nakupovať pre ruský trh, ale rokovania „neprebiehajú ľahko“, uviedol jeden zo zdrojov agentúry Reuters.

(moscow times, reuters)


Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok