„Len čo je hlavným cieľom vzdelávania pripraviť ľudí do praxe, tak z toho spravíme fabriku. Prestaneme vzdelávať slobodných ľudí a začneme ich vzdelávať ako súčiastky v stroji. A to je dehonestácia človeka,“ hovorí v rozhovore o výstavbe kampusu a slobodnom vzdelávaní Martin Luterán, rektor Kolégia Antona Neuwirtha.
Ohlásili ste na slovenské pomery pomerne ambiciózny projekt výstavby vlastného kampusu. Mohli by ste vysvetliť, čo to vlastne znamená?
Vnímame to ako prirodzený ďalší krok. Napokon, Kolégium už vlastne kampus má. Máme administratívne centrum, internát, domček. Dôvodom, prečo teraz, je, že základná škola, ktorá má zatiaľ štyri triedy a ktorá takisto sídli v kaštieli, sa už nemá kam rozširovať. To je najurgentnejšia potreba, ktorá tlačí väčšiu víziu, o ktorej snívame už dlhšie. A to je postaviť permanentný domov pre ten typ vzdelávania, ktoré chce Kolégium priniesť na Slovensko. Niečo, čo by bolo oázou a zároveň fakľou. Niečo, čo by mohlo byť príkladom aj pre ostatných. Kampus je akceleráciou toho, čo už pätnásť rokov robíme a snahou urobiť to udržateľným aj pre ďalšie generácie.