Štyri miliardy eur za vakcíny „vyleteli komínom“ Na podozrivé esemeskovanie predsedníčky Európskej komisie a šéfa Pfizeru si teraz posvieti hlavný európsky žalobca. Pre Ursulu von der Leyenovú to je zlá novina.
Táto správa šéfku Európskej komisie určite nepotešila, a najmä nie teraz pred eurovoľbami. Vyšetrovatelia Úradu európskeho verejného žalobcu totiž v uplynulých mesiacoch prevzali prípad jej podozrivého vyjednávania so šéfom amerického farmaceutického gigantu Pfizer Albertom Bourlom ohľadne covidových vakcín.
Prípad mali pôvodne na stole belgickí vyšetrovatelia v Lutychu. Právomoci európskych vyšetrovateľov sú však silnejšie. To práve nie je dobrá správa pre súčasnú šéfku Európskej komisie, ktorá by rada post zastávala aj v ďalšom funkčnom období.
Úrad európskeho verejného žalobcu, ktorý sídli v Luxemburgu, tak teraz vyšetruje možné neoprávnené zasahovanie von der Leyenovej do výkonu verejnej funkcie, ničenie SMS správ, korupciu a konflikt záujmov, ako uvádza server Politico.
Vyšetrovanie začiatkom minulého roka začali lutyšské úrady, a to na základe trestného oznámenia miestneho lobistu Frédérika Baldana. K nemu sa neskôr pripojili maďarská a poľská vláda. Poľsko však teraz svoje trestné oznámenie sťahuje. Stalo sa tak po tom, čo z minuloročných volieb víťazne vzišla proeurópska vládna koalícia vedená premiérom Donaldom Tuskom.
Baldanovo trestné oznámenie sa sústredí na údajnú výmenu textových správ medzi von der Leyenovou a Bourlom, ku ktorej vraj došlo pred dohodnutím historicky najväčšieho obchodu EÚ s vakcínami v roku 2021, teda v čase kulminácie pandémie ochorenia COVID-19.
Aféru označovanú „Pfizergate“ odštartoval denník New York Times, ktorý ako prvý informoval o korešpondencii predsedníčky Európskej komisie s generálnym riaditeľom Pfizeru. Denník v tejto súvislosti podal na Európsku komisiu vlastnú žalobu, a to pre jej zamietnutie zverejnenia obsahu danej korešpondencie.
To, že teraz prípad prevzal Úrad európskeho verejného žalobcu, znamená otvorenie novej kapitoly jeho vyšetrovania. Úrad totiž vedie celoeurópske vyšetrovanie finančnej kriminality a má právomoc zabaviť mobilné telefóny a ďalší dôkazový materiál jednak priamo v ústredí Európskej komisie, ako aj v iných európskych krajinách vrátane Nemecka, teda domovine von der Leyenovej.
Odhaduje sa, že vakcínový obchod Európskej komisie a Pfizeru svojím objemom presiahol hodnotu dvadsiatich miliárd eur, a členské štáty EÚ od neho nemohli ľahko ustúpiť ani v čase už poľavujúceho šírenia nákazy. Vakcíny za minimálne štyri miliardy eur sa pritom vyrobili zbytočne a boli bez úžitku zlikvidované, ako vlani koncom roka vypočítal server Politico.