Do Štandardu bude prispievať poltucta nových autorov z nemeckojazyčného prostredia. Jednou z nich bude pani Birgit Kelle, ktorá sa narodila v Rumunsku, od detstva žije v Nemecku, vydala dve knihy a často vystupuje v nemeckej verejnej debate. Venuje sa témam rodiny, genderu či feminizmu, jej nová kniha Ich kauf mir ein Kind (Kúpim si dieťa) je o dráme surrogátneho materstva, ktoré by malo byť podľa nej globálne zakázané. Rozprávali sme sa s ňou o tom, kto trpí pri náhradnom materstve, ale aj o stave Scholzovej vlády, Zelených a CDU, vzniku nových strán a médií v Nemecku, náladách proti vojne na Ukrajine či dôsledkoch masovej migrácie. Začať sme však museli predstavením nových autorov, ktorých texty budú vychádzať v Štandarde. Otázky kladie Jaroslav Daniška.
V Štandarde bude odteraz písať viacero nových prispievateľov z Nemecka a nemeckojazyčného prostredia. Plníte kľúčovú rolu v tomto projekte, sama budete písať, ale predstavte nám ďalšie mená, na akých nových autorov sa môžu čitatelia tešiť.
Ide o viacero dôležitých mien, napríklad Alexander Wendt, ktorý písal pre veľké časopisy v Nemecku. Má aj svoj vlastný online časopis Publico, má pútavé a zaujímavé názory na politiku, klimatickú zmenu či wokeizmus a nedávno vydal aj knihu. Pochádza z východonemeckého Lipska, vyše dvadsať rokov bol redaktorom Focusu, od roku 2019 zodpovedá za politiku v Tichy´s Einblick.
Ďalej je to o Giuseppe Gracia, má sicílsko-španielsky pôvod, prispieva do Neue Zürcher Zeitung (ďalej NZZ), Focus Online či Welt, napísal viacero cenených kníh.
Ďalšou autorkou bude Cora Stephan, novinárka a spisovateľka, píše eseje aj bystré komentáre, vydala vyše tucet románov, napísala knihu aj o Angele Merkelovej.
Alexander Grau je tiež dlhoročným novinárom, písal pre Frankfurter Allgemeine Zeitung, Cicero magazine, Spiegel aj niektoré rakúske tituly, jeho kniha s názvom Hypermoralita. Nové potešenie z rozhorčenia, má za sebou už šesť vydaní.
Verím, že čitateľov zaujme aj profesor Andreas Rödder, odborne sa zaoberá dejinami 19. a 20. storočia, prednáša na Gutenbergovej univerzite v Mainzi, je členom správnej rady nadácie Konrada Adenauera a vedie liberálno-konzervatívny think tank Republik21, napísal sedem kníh, okrem iného Stratený mier. Od pádu múru k novému konfliktu medzi Východom a Západom.
Potom tu máme Milosza Matusheka, žije vo Švajčiarsku, je právnik a prispieval do viacerých novín vrátane Weltwoche či NZZ, má aj nezávislý blog na Substacku. Je jedným z najznámejších publicistov, venuje sa aj finančným záležitostiam, peňažnému trhu, bitcoinu a tiež sa veľmi angažuje v oblasti ľudských práv a slobody prejavu. Je autorom kritického dokumentu o pandémii a stal sa obeťou cancel culture vo Švajčiarsku.