Art brut je umenie duševne chorých alebo inak marginalizovaných ľudí. Jeho autentickosť inšpirovala nejedného velikána ako Paul Klee, Max Ernst, Emil Nolde... Venoval som sa mu spolu s výtvarníkom Dušanom Nágelom celé roky na podnet psychiatra Petra Breiera, spoluzakladateľa Ligy za duševné zdravie, ktorú v tom čase viedla charizmatická Alexandra Fischerová. Dostali sme priestor v Petržalke na Ševčenkovej 21.
Najprv sme spolu s inými povyberali tie najzaujímavejšie výtvarné práce z celého Slovenska. Ich autori potom pravidelne chodievali do Bratislavy a my sme sa zapodievali ich tvorbou. Ubytovanie a stravovanie im bolo hradené, pokiaľ viem, aj vďaka sponzorstvu firmy Pfizer. Mnohí boli dovtedy ponorení do svojej samoty. Zrazu našli spriaznené duše a ďalšie ľudské kontakty. Chodili sme s nimi na výstavy, preberali ich práce, tvorili, diskutovali o umení… Aj sme sa s niektorými skamarátili a naše vzťahy trvajú dodnes. Krok za krokom sme sa blížili k európskemu štandardu, ale stále sme boli príliš ďaleko od rakúskeho Guggingu, centra pre umenie a psychoterapiu, kam sme sa tiež raz vybrali. Závidenia hodné prostredie a úžasné aktivity; kiež by bolo inšpiráciou aspoň pre Bratislavu, vedel by som si niečo také predstaviť na viacerých miestach (nedávno som v tejto veci oslovil Mateja Vagača, starostu Starého mesta).
Prvú spoločnú výstavu Art brut sme im urobili v Zichyho paláci v Galérii Z u Viktora Hulíka. Založili sme archív vybraných prác. Raz do roka sme robili workshop v Pezinku, v Schaubmarovom mlyne, v bašte insitného umenia, ktorý nám dávala k dispozícii Slovenská národná galéria. Spolupracovali s nami viacerí odborníci, popredný detský psychiater Ján Šuba, historičky umenia Naďa Kančevová, Soňa Sadilková, Katarína Čierna, spisovatelia Daniel Hevier, Ľubomír Feldek a Michal Hvorecký, fotograf Peter Anderovský, režisér Ľubomír Štecko, autor filmu Drsne a nežne (2022), ktorý je časozberným dokumentom o Art brut.