Osie hniezdo v samospráve

Konflikt záujmov verejných funkcionárov je odnepamäti háklivou témou slovenskej samosprávy. Pripomína osie hniezdo, do ktorého si trúfne paličkou pichnúť ktokoľvek, ale v momente, keď sa spustí navôkol nepríjemný bzukot, cúvajúc ju zahodí a odvaha je razom preč.

V krajskom zastupiteľstve sedí niekoľko poslancov, ktorých by novela zákona obmedzujúca pôsobenie v riaditeľských funkciách, vyhnala z poslaneckých stoličiek. V krajskom zastupiteľstve sedí niekoľko poslancov, ktorých by novela zákona vyhnala z poslaneckých stoličiek. Ilustračná foto. Zdroj. TSK

Pred tromi rokmi sa v slovenskom parlamente objavil návrh novely zákona o samospráve vyšších územných celkov, ktorým jeho predkladatelia chceli obmedziť možnosť poslancom krajského zastupiteľstva byť zároveň v riadiacich funkciách rozpočtových a príspevkových organizácií samosprávneho kraja. Cieľom bolo zvýšenie objektivity poslancov pri kontrole činnosti organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja.

Kým totiž napríklad v obecnej a mestskej samospráve nemôže byť poslancom riaditeľ materskej či základnej školy, stredoškolský riaditeľ poslaneckú stoličku v krajskom zastupiteľstve obsadiť môže. Túto „nespravodlivosť“ mohla pripravená novela zákona odstrániť, lenže navrhovatelia ju napokon stiahli z obehu. Dôvod? Niektorí predstavitelia samosprávnych krajov v Národnej rade SR údajne mali pocit, že diskusia o znení zákona nebola dostatočná. Do parlamentu sa už potom zákon nevrátil.

Aj v trenčianskom krajskom zastupiteľstve máme niekoľko poslancov, ktorí by v prípade prijatia podobného zákona museli uvoľniť poslanecké stoličky svojim náhradníkom. V podpredsedníckej funkcii TSK je dokonca riaditeľka prievidzského gymnázia Eleonóra Porubcová, tretie volebné obdobie je poslancom aj riaditeľ považskobystrickej nemocnice Igor Steiner. Ten nedávno absolvoval výberové konanie, v ktorom bol síce len jediným adeptom, ale vo výberovej komisii sedel aj jeho kolega z poslaneckého klubu Roman Španihel.

Do tejto skupiny by čoskoro mal pribudnúť aj ďalší krajský poslanec – Jozef Stopka z Prievidze. V krajskom zastupiteľstve pôsobí nepretržite už pätnásty rok, vo verejnej správe je ako doma. Je nielen krajským, ale aj mestským poslancom, pôsobil ako prednosta najprv prievidzského a neskôr aj trenčianskeho okresného úradu.

Pred časom mal dokonca záujem stať sa šéfom novozakladaného Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Chvíľu bol námestníkom riaditeľa bojnickej nemocnice, v krajskom zastupiteľstve je predsedom komisie dopravy. Tipovali by ste, že človek s takouto pracovnou históriou bude riaditeľom múzea?

Bude. Nedávno totiž vyhral konkurz na uvoľnený post riaditeľa Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi, ktoré je jedným z troch múzeí v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja. Bol jedným zo štyroch adeptov, minimálne dvaja jeho súperi sú v kultúrno-historickej oblasti podstatne zdatnejší. Lenže podobne ako v športe platí, že história sa na okolnosti nepýta, pamätá si len víťaza a výsledok.

Stopka dostal štyri z piatich hlasov členov výberovej komisie a na najbližšom rokovaní krajského zastupiteľstva by ho mali jeho kolegovia vymenovať do novej funkcie.

Čo s tým? Nič zvláštne, stačí vybrať zo zásuvky pred tromi rokmi pripravenú novelu zákona, nabrať odvahu naprieč celým politickým spektrom a nejako to už svojim „funkcionárikom“ v regiónoch vysvetliť, že donekonečna sa nedá poberať riaditeľský plat z krajského rozpočtu a z toho istého rozpočtu aj poslaneckú odmenu…


Závery kontroly Najvyššieho kontrolného úradu týkajúce sa darovania hnuteľného majetku vojenskej povahy Ukrajine potvrdili neexistenciu právnej analýzy, ktorá mala podporiť legalitu darovania, ako aj výraznú finančnú stratu pre Slovensko. Viac v článku.
Prejsť na článok