Fínsko sa po vstupe do Severoatlantickej aliancie ocitlo na frontovej línii, vyhlásil fínsky prezident

Fínsko sa po vstupe do Severoatlantickej aliancie ocitlo na frontovej línii, dĺžka hraníc NATO s Ruskom sa zdvojnásobila, vyhlásil fínsky prezident Alexander Stubb počas návštevy Švédska. Helskini a Štokholm majú podľa neho kľúčovú úlohu pri presadzovaní mieru.

Švédsko a Fínsko zastávali cele desaťročia politiku neutrality a počas vojen sa nestavali na nijakú stranu ani neboli súčasťou žiadnej vojenskej aliancie. Zmenilo sa to po invázii Ruska na Ukrajinu v roku 2022, na čo obe severské krajiny reagovali žiadosťou o vstup do NATO.

„Švédsko a Fínsko preto zdieľajú nielen spoločnú minulosť. Zdieľame aj spoločnú budúcnosť,“ povedal švédsky premiér Ulf Kristersson na spoločnej tlačovej konferencii so Stubbom. Fínsko vstúpilo do NATO vlani v apríli a s Ruskom zdieľa približne 1340 kilometrov dlhú hranicu.

Na rozdiel od väčšiny prezidentov európskych krajín má fínsky prezident spolu s vládou výkonnú moc pri formovaní zahraničnej a bezpečnostnej politiky svojej krajiny, a to predovšetkým vo vzťahu ku krajinám mimo EÚ ako sú Spojené štáty, Rusko či Čína.

(tasr, ap)


Vyvlastňovanie pozemkov pod budúcou baterkárňou v okolí Šurian je horúcou témou pre všetkých, ktorým chce štát ich pôdu vyvlastniť. Tí, ktorí ju nepredali dobrovoľne, sa dušujú, že za svoju pôdu budú bojovať všetkými dostupnými prostriedkami.…
Prejsť na článok
Európsky akt o umelej inteligencii ako prvá norma tohto druhu zavádza jednotné pravidlá na využitie umelej inteligencie, no jej ustanovenia sú príliš vágne. Viac v článku.
Prejsť na článok