Novela o Fonde na podporu umenia sa do budúceho hlasovania zásadne nezmení, tvrdí koalícia

Cieľom pozmeňujúceho návrhu má byť pridanie schém podpory, ktoré by sa týkali obnovy kultúrnych domov v zriaďovateľskej pôsobnosti samospráv a žúp.

Poslanec Roman Michelko (SNS) zároveň pre denník Štandard dodal, že rozpočet Fondu na podporu umenia (FPU) by sa dal navýšiť aj tým, že by doň putovali peniaze z iných rezortov. „Časť peňazí, ktoré nevie využiť ministerstvo životného prostredia, školstva a cestovného ruchu, by sa mohla predisponovať na tento fond,“ povedal.

Predkladatelia podľa Michelka momentálne plánujú „hľadať legislatívny spôsob, akým otvoriť druhé čítanie“.

V rozdelení kompetencií, najmä čo sa týka hodnotenia predložených projektov, by v návrhu zákona zmeny nemali nastať. Aj po ďalšom pozmeňujúcom návrhu by teda mala hlavná rozhodovacia právomoc prejsť z odborných komisií na radu FPU. V nej by podľa novely zákona mali mať väčšinu nominanti ministerstva kultúry.

Hlas súhlasí

Že v návrhu zákona v tomto smere zmeny nenastanú, potvrdil pre TASR aj Roman Malatinec z Hlasu. „Nič sa nebude meniť v kreovaní rady fondu, v jej kompetenciách,“ zdôraznil.

Malatinec by tiež navrhoval, aby v rade fondu boli aj zástupcovia samosprávnych krajov a Združenia miest a obcí Slovenska. Aj podľa neho by sa mohli zvýšiť financie pre fond.

Poslankyňa Zora Jaurová (PS) však stále dúfa, že sa návrh zákona zmení aj v súvislosti s rozdelením kompetencií. „Oceňujem, že to predkladateľ odsunul. Verím tomu, že sa nám podarí nájsť riešenie, ktoré bude pre kultúru prospešné, nie likvidačné,“ povedala.

Kontroverzné projekty

Denník Štandard v utorok informoval, že FPU v roku 2024 venoval dotácie na projekty, ktoré v roku 2023 obsahovali okrem erotiky aj extrémny fetišizmus.

Aj tento rok teda FPU z verejných zdrojov podporí trnavské podujatie Queerdom. To „zahŕňa druhy performatívnych umení, ako napríklad Drag, Vogue či Burlesque“.

Podujatie, ktorým organizátori chceli vytvoriť „bezpečné miesto“ a zvýšiť „povedomie o existencii queer kultúry“ či scitlivieť spoločnosť voči témam LGBTI+, obsahovalo v roku 2023 predstavenia s prvkami nielen fetišizmu, ale aj sexualizovaného ponižovania.

Mohlo by Vás zaujímaťFond na podporu umenia 2024: Burleska v kostole a extrémny fetišizmus

V rámci vystúpenia drag performera Matúša Vraštiaka, ktorý si hovorí Chantall Licorne, predviedli na pódiu scénu inšpirovanú fetišistickou praktikou, pri ktorej jeden z dvojice predstiera, že je ošípaná.

Fond na podporu umenia denníku Štandard do dnešného dňa na otázky o tomto podujatí ani o erotických podujatiach podporených z fondu neodpovedal.

(dv, tasr)