Nemecké protokoly z čias pandémie. Rozhodovala vláda, Inštitút Roberta Kocha to kryl

Človek by si myslel, že pandémiu covidu už dávno odvial čas. Škandál okolo Inštitútu Roberta Kocha (RKI) je však čerstvý a mohol by byť obohatením pre ľudí, ktorí chcú objasniť priebeh pandémie a bezprecedentnú reakciu štátu, ale aj príspevkom do diskusie o tom, ako sa zmenila veda. A či sme sa už nedostali na koniec éry osvietenstva.

Šéf nemeckého Inštitútu Roberta Kocha (RKI) Lothar Wieler k 1. aprílu 2023 odišiel na vlastnú žiadosť z funkcie. Foto: TASR/DPA Šéf nemeckého Inštitútu Roberta Kocha (RKI) Lothar Wieler k 1. aprílu 2023 odišiel na vlastnú žiadosť z funkcie. Foto: TASR/DPA

Od jari 2020 sa u nás takmer neustále spomína Inštitút Roberta Kocha, ktorý je nemeckým spolkovým inštitútom pre kontrolu a prevenciu so sídlom v Berlíne. Už v tom roku v marci šéfredaktor českých Zdravotníckych novín Tomáš Cikrt odhadol, že Spolková republika si s covidom poradí najlepšie v Európe: „Inštitút Roberta Kocha je špičkový inštitút, ktorý veľmi dobre radí svojej vláde. Je to svetovo uznávané centrum. Môžeme si od nich vziať príklad.“

V januári 2021 popredný apokalyptik covidovej éry, dátový inžinier Petr Ludwig, zo svojho zimoviska v Dubaji priamo odporúča, aby Česi celý boj s epidémiou prenechali Nemcom. Prečo?


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.