Školu v Mikuláši napokon nezrušia, mesto sa sústredí na jej rozvoj

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ – Otázka zrušenia Strednej odbornej školy polytechnickej (SOŠ) v Liptovskom Mikuláši je zatiaľ zažehnaná. Pre Žilinský Štandard to potvrdil krajský poslanec a primátor mesta Ján Blcháč. Pýtali sme sa ho totiž nielen na krízy, ale aj vízie spojené so školou.

Blcháč a SOŠ polytechnická (1) Primátor Liptovského Mikuláša je spokojný. Foto: Andrej Galica, TASR/Facebook

O kríze spojenej s racionalizáciou siete škôl sme informovali v marci v samostatnom článku. Podnety zo strany vedenia župy na zrušenie SOŠ narazili na skalopevný odpor poslancov, a to aj tých, ktorí do Žiliny neprišli z Liptova. Zrušenie školy išlo podľa primátora proti potrebám trhu práce.

Po niekoľkých mesiacoch a troch neúspešných pokusoch školu zrušiť je dnes primátor mesta so situáciou spokojný. „Kauza SOŠ je na tento čas zažehnaná, keďže v tejto veci nebolo prijaté právoplatné uznesenie. Naše argumenty zabrali aj na ostatných poslancov, ktorí si uvedomili, že takýto prístup môže škodiť aj ich regiónom,“ okomentoval primátor Ján Blcháč.

Školu chcú zachovať hlavne podnikatelia a zamestnávatelia

V spájaní škôl a školských odborov videlo vedenie Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) prísľub na dostupnejšie a kvalitnejšie vzdelanie, čo pre nás v minulosti potvrdila aj hovorkyňa ŽSK Eva Lacová. „Naše argumenty nie sú len ekonomické, ale najmä zahŕňajú snahu zvyšovať kvalitu ponúkaného výchovno-vzdelávacieho procesu v modernom školskom prostredí. Budeme určite ďalej diskutovať s verejnosťou aj poslancami aj hľadať ďalšie alternatívy optimalizácie škôl na Turci.“

Primátor Liptovského Mikuláša však tvrdí, že podnet na zachovanie a fungovanie školy prichádza v prvom rade zo strany podnikateľov a zamestnávateľov v regióne. „Je tu napríklad požiadavka na vytvorenie nového študijného odboru zimnej turistiky. Zo strany zamestnávateľov vzniká ďalšia požiadavka na posilnenie už existujúceho strojárskeho odboru. Mnohé podniky sú dokonca pripravené zriadiť so školou aj duálne vzdelávanie,“ vyjadril sa Blcháč.

Na stole sú nové výzvy

Škola bude v činnosti pokračovať aj po 1. septembri a počas celého nasledujúceho školského roka. Počas neho sa vedenie mesta spoločne s vedením ŽSK pokúsia zlepšiť perspektívu a vývoj školy.

„Na najbližšom zastupiteľstve predkladá župa návrh na predaj jednej z administratívnych budov školy inej, súkromnej škole. Očakávame, že výnos z tohto predaja bude použitý na opravy internátov či prevádzkové potreby SOŠ polytechnickej,“ prezradil Ján Blcháč, ktorý sa v najbližšej dobe má spolu s ostatnými liptovskými poslancami a žilinskou župankou v tejto veci stretnúť.

Pri racionalizácii škôl je dôležité citlivo vnímať potreby trhu práce. Podnikatelia v regióne považujú za úspech už aj to, keď sa do ich oboru zapíše 10 študentov. Pokiaľ sa z týchto študentov podarí dvoch absolventov zamestnať, ide o veľký úspech. „My ako mesto evidujeme tieto potreby a spoločne aj s predstaviteľmi rady školy ŽSK navrhujeme, aby štruktúra odborov reflektovala potreby trhu práce,“ uzavrel primátor.