Bývalý prezident Miloš Zeman označil Európsku úniu v jej súčasnej podobe za jedno z bezpečnostných rizík

Európska únia v súčasnej podobe predstavuje bezpečnostné riziko pre Českú republiku, vyhlásil exprezident Miloš Zeman na seminári „Geopolitická a bezpečnostná situácia v Európe“. Podujatie organizovalo opozičné a euroskeptické hnutie SPD.

Miloš Zeman: Foto: TASR/AP Miloš Zeman: Foto: TASR/AP

„Súčasná EÚ nemá takmer nič spoločné s podobou, ktorú jej vložili otcovia zakladatelia,“ povedal Zeman. Spomenul aj dvoch niekdajších vrcholových predstaviteľov EÚ. „Frans Timmermans nie je Jacques Delors,“ personifikoval svoje výhrady voči súčasnej podobe Európskej únie bývalý prezident Zeman.

Francúz Delors predtým viedol Európsku komisiu a počas jeho predsedníctva boli podpísané kľúčové dokumenty EÚ, ako napríklad Maastrichtská zmluva a Schengenská dohoda o postupnom zrušení kontrol na spoločných hraniciach štátov EÚ. Holanďan Timmermans je bývalým podpredsedom Európskej komisie, ktorý bol do augusta minulého roku zodpovedný za prípravu Green Dealu.

Bývalý český prezident sa tiež kriticky vyjadril k európskemu Green Dealu. „Je to fanatizmus, zelený fanatizmus a istá obdoba náboženstva,“ vyhlásil s tým, že dohoda o klimatickej politike obmedzuje priemysel i poľnohospodárstvo Európy.

Za najväčšie bezpečnostné riziko v celosvetovom rámci však Zeman označil islamský terorizmus. „Islamský štát bol potlačený, ale jeho bunky stále existujú,“ povedal.

Samotný islam pritom označil za náboženstvo intolerancie. „Dve miliardy (ľudí) môžu byť zmanipulované k podpore teroristických hnutí,“ tvrdil.

Druhé riziko v poradí je podľa exprezidenta ukrajinský konflikt. „Rusko je v tomto konflikte agresor. Ako človek, ktorý prežil sovietsku okupáciu, nemôžem súhlasiť s tým, ak veľmoc prepadne susedný štát,“ upresnil. „Ak dôjde k prímeriu, demarkačná línia bude súčasná frontová línia,“ povedal bývalý prezident.

Pri rizikách vyplývajúcich z migrácie Zeman uviedol, že treba bojovať predovšetkým proti toxickej migrácii z nekompatibilných kultúr.

(idnes


Majiteľ sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg priznal americkému Kongresu jeden z najmasívnejších cenzorských zásahov zo strany vládnej moci voči nepohodlným názorom občanov v modernej histórii. Nešlo pritom o ochranu utajovaných skutočností či iných zákonných dôvodov, ale o krytie korupcie a umlčiavanie kritikov pandemických opatrení. Tento prípad ukazuje, ako veľmi dôležitý je zákaz cenzúry, a prečo je toto ústavné právo potrebné neustále strážiť. Viac v článku.

prečítať viac

Automobilovému koncernu Volkswagen prerástli problémy s konkurencieschopnosťou cez hlavu. Skupina hlási najväčší problém práve vo svojej vlajkovej značke Volkswagen, ktorej ziskové marže sú už dlhší čas príliš nízke.

prečítať viac