Vymazaná komunikácia atentátnika nebude problém, môže byť obnovená a poslúžiť ako dôkaz

Prokurátor navrhuje väzbu pre obvineného zo stre¾by na premiéra,rozhodne ŠTS Na snímke príslušníci Pohotovostného policajného útvaru zaisťujú okolie pred Špecializovaným trestným súdom (ŠTS) v Pezinku v sobotu 18. mája 2024. Foto: Martin Baumann/TASR

V súvislosti s pokusom o úkladnú vraždu na predsedu vlády Roberta Fica strelcom Jurajom Cintulom prišlo k pozoruhodnému vývinu udalostí. Minister vnútra Šutaj Eštok informoval verejnosť o tom, že prvotná vyšetrovacia verzia o postavení Cintulu ako vlka samotára pri plánovaní útoku nemusí byť jediná.

Okrem iného aj preto, že neznáma osoba vymazala Cintulovu komunikáciu z jeho účtu na Facebooku dve hodiny po tom, ako spáchal útok a bol zadržaný políciou. Vymazanie útočníkovej komunikácie však automaticky neznamená stratu týchto údajov. Bránia tomu vnútroštátne pravidlá, ako aj nastavenie spoločnosti Meta.

Minister vnútra verejnosti prezradil, že polícia pracuje na základe operatívnych informácií aj s verziou udalostí, podľa ktorej strelec mal byť súčasťou širšej skupiny ľudí. Táto skupina sa vraj navzájom podnecovala na protivládne činnosti, pričom predmetom ich komunikácie údajne bol aj spáchaný atentát.

Pri takom závažnom trestnom čine, akým je útok na predsedu vlády, je nepochybne potrebné vypátrať a potrestať každú osobu, ktorá mohla akýmkoľvek spôsobom participovať na príprave alebo samotnom vykonaní atentátu. Skutočnosť, že strelcova komunikácia bola vymazaná podľa slov ministra vnútra v čase, keď bol už strelec zaistený políciou, jednoznačne napovedá zapojeniu inej osoby. Podozrenie padlo aj na manželku Cintulu, pri ktorej však minister Šutaj Eštok predbežne vylúčil podozrenie zo zmazania komunikácie tým, že ju označil za nie veľmi technický typ.

Matúš Šutaj Eštok počas tlačovej besedy k bezpečnostnej situácii na Slovenku. Reprofoto: TA3

Ani nižšia technická znalosť moderných technológií ale nevylučuje, aby k vymazaniu mohlo dôjsť manželkou strelca. Vymazanie facebookovej komunikácie patrí medzi technicky veľmi jednoduché záležitosti, ktoré je možno vyhľadať prostredníctvom tradičných odkazov a pomôcok sociálnej siete, ale aj rýchlym vyhľadaním na googli či cez iný vyhľadávač. Do úvahy, samozrejme, prichádza aj rada od inej fyzickej osoby, alebo priamo vymazanie touto osobou.

Dôvod výmazu je významný pre trestné konanie

V takom prípade bude potrebné skúmať dôvod, prečo by to manželka alebo iná osoba robila v takom rozhodnom čase. Nikto totiž nezmaže bezdôvodne celú komunikáciu na sociálnej sieti, a ak ide o časový rámec doslova pár hodín po atentáte, natíska sa aj zrejmá príčinná súvislosť s útokom. Takéto konanie by mohlo mať priamy dosah na trestné stíhanie, a to z hľadiska možného spolupáchateľstva alebo inej formy účastníctva na trestnom čine. V tomto smere treba pripomenúť, že účastníctvo sa trestá podľa trestnej sadzby, pre ktorú bolo vznesené obvinenie hlavnému obvinenému.

Napomáhajúcej osobe by teda hrozil rovnaký trest ako páchateľovi útoku, teda minimálne trest odňatia slobody vo výške dvadsaťpäť rokov alebo až doživotie. Vylúčiť iný úmysel ako pomôcť zakryť stopy tesne po atentáte je veľmi ťažké, ale nie nemožné. V tomto smere by potom musela polícia skúmať aj to, ako by mohla manželka alebo iná fyzická osoba vedieť, že atentátnikom je práve Juraj Cintula. Bez dopredu oznámeného konania zo strany útočníka by to tieto osoby mohli vedieť iba veľmi ťažko, keďže totožnosť strelca nebola mediálne známa v čase predpokladaného zásahu do jeho sociálnej siete. Komunikácia však bola vraj zmazaná už po dvoch hodinách od streľby.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami