Šofér českej hejtmanky čítal knihu známeho konzervatívca. Ľudia chceli, aby ho vyhodila

Petra Pecková so svojim vodičom. Foto: Twitter

V Česku sa na Twitteri strhla vlna ostrej kritiky proti osobnému šoférovi predsedníčky Stredočeského kraja Petry Peckovej (STAN) za to, že mal v služobnom aute knihu od známeho amerického konzervatívca Bena Shapira.

Titul „Ako zachrániť západnú civilizáciu“ od Bena Shapiro vzbudil mimoriadne ostrú kritiku zo strany liberálnej časti používateľov Twitteru v susednom Česku.

Pecková zavesila na Twitter 17. novembra pár fotiek so svojím prvým šoférom, ktorého pochválila, že od roku 1989 vozil už 5 predsedov stredočeského kraja a dodala, že našla v aute aj jeho knihu. Ide o spomínaný titul od známeho konzervatívca, ktorý svojimi názormi budí vášne zväčša v Spojených štátoch. Tentokrát sa mu to podarilo aj v Česku.

Pod Peckovej twítom padali obvinenia z toho, že každý, kto číta Bena Shapira, je morálne pokrivený, rasista či uznáva alternatívnu pravicu (alt-right). Dokonca sa objavili aj návrhy, aby si stredočeská hejtmanka našla iného šoféra. To všetko kvôli českému prekladu knihy známeho amerického konzervatívca.

Pecková sa však napriek vlne kritiky nenechala zastrašiť a zastala sa svojho šoféra. „Hltá literatúru celého spektra. A to je skvelé. Pretože keď čítate len jednostranne zamerané veci, nemáte rozhľad. Takže odporúčam čítať názorovo rozmanité texty,“ napísala v reakcii na rozsiahlu kritiku.

Kto je Ben Shapiro

Ben Shapiro je americký moderátor a spisovateľ známy svojimi konzervatívnymi postojmi. Nie je to však žiaden predstaviteľ americkej ultrapravicového smeru alt-right, ako písali na adresu jeho knihy poniektorí českí používatelia Twitteru. Podľa Shapirovych vyjadrení je to práve naopak. „Je to odpadkové hnutie zložené z odpadkových myšlienok. Nemá to nič spoločné s ústavným konzervativizmom,“ povedal Shapiro na adresu alt-right ešte v roku 2017.

Shapiro sa narodil v USA do rusko-litovskej ortodoxnej židovskej rodiny. Chodil do najprestížnejších škôl a už v sedemnástich písal celonárodné politické stĺpčeky, keď mal 21, mal vydané už dve knihy. Keď dnes chodí na prednášky, musí ho pre hroziace útoky zo strany ľavičiarov sprevádzať ochranka.

V roku 2016 musela Shapira z Kalifornskej štátnej univerzity v Los Angeles po skončení prednášky eskortovať univerzitná polícia. O rok neskôr rečnil na kalifornskej univerzite Berkeley pred študentskou organizáciou republikánov. Na bezpečnosť vtedy škola minula 600-tisíc dolárov a bola nutná prítomnosť polície.

Liberálna časť verejnosti Shapira nenávidí za jeho konzervatívne postoje voči potratom, LGBTI hnutiu, genderovým otázkam či otázkam migrácie alebo palestínsko-izraelského konfliktu. O homosexualite Shapiro viackrát uviedol, že nemala byť podľa neho vyradená zo zoznamu mentálnych porúch, pretože homosexuáli majú vyššiu mieru depresií ako heterosexuáli a nereprodukujú sa. Aj o transrodových osobách opakovane hovorí, že sú mentálne choré.

Shapiro však napríklad priznáva, že Afroameričania boli v histórii obeťami nespravodlivosti v USA, ale dnes už podľa neho nie sú obeťami rozšírenej systémovej nespravodlivosti, o ktorej často hovoria predstavitelia hnutí ako je Black Lives Matter (Na čiernych životoch záleží).

V minulosti si Shapiro vyslúžil kritiku aj za to, že hovoril o „zlých Židoch“ v židovskej komunite. Tých, ktorí hlasovali svojho času za Baracka Obamu v prezidentských voľbách označil za Židov, ktorí majú židovstvo len vo svojom mene a škodia komunite.

Shapiro je absolventom jednej z najlepších ortodoxných židovských stredných škôl v USA a na Kalifornskej Univerzite v Los Angeles bol členom najstaršieho a najprestížnejšieho akademického bratstva v Spojených štátoch.

Ďalšie články od Tomáš Pilz
Ďalšie články