Poslanci napriek vetu Čaputovej schválili novelu o FPU. Niektorí hodnotitelia avizujú odchod

Počet členov rady sa zvýši z deväť na 13. Siedmich bude menovať priamo minister kultúry, jedného minister na návrh starostov obcí, primátorov miest a predsedov samosprávnych krajov.

Rozšíri sa tiež rozsah účelov, na ktoré fond poskytuje financie, a to na podporu obnovy, modernizácie a infraštruktúry kultúrnych objektov a podporu tradičnej ľudovej kultúry.

Po novom sa tiež zvýši príspevok zo štátneho rozpočtu do fondu a zvýši sa aj percentuálny podiel z určených príjmov fondu na vlastnú prevádzku fondu. Zvýšený bude aj podiel z príspevku štátu, ktorý môže byť použitý na priority určené rezortom kultúry.

Prezidentkine námietky

Prezidentka novelu vrátila poslancom na opätovné prerokovanie s tým, že v nej vidí rozpor s ústavou. Legislatíva môže podľa nej ohroziť slobodu umenia. Pri rozhodovaní o poskytovaní financií z fondu hovorí o zásahu do odbornosti rozhodovania fondu či o vnášaní politického vplyvu do slobody umeleckej tvorby. Obáva sa aj znefunkčnenia podpory umenia.

Kontroverzné projekty

Fond na podporu umenia sa stal predmetom kritiky aj pre podporu dúhových a sexuálne explicitných podujatí. Denník Štandard napríklad informoval, že FPU v roku 2024 venoval dotácie na projekty, ktoré v roku 2023 obsahovali okrem erotiky aj extrémny fetišizmus.

Jeden z najextrémnejších príkladov predstavuje trnavské podujatie Queerdom. Podujatie, ktorým organizátori chceli vytvoriť „bezpečné miesto“ a zvýšiť „povedomie o existencii queer kultúry“ či scitlivieť spoločnosť voči témam LGBTI+, obsahovalo v roku 2023 predstavenia s prvkami nielen fetišizmu, ale aj sexualizovaného ponižovania.

V rámci vystúpenia drag performera Matúša Vraštiaka, ktorý si hovorí Chantall Licorne, predviedli na pódiu scénu inšpirovanú fetišistickou praktikou, pri ktorej jeden z dvojice predstiera, že je ošípaná.

Mohlo by Vás zaujímaťFond na podporu umenia 2024: Burleska v kostole a extrémny fetišizmus

Niektorí hodnotitelia avizujú odchod

Viac ako stovka členov hodnotiacich komisií FPU v apríli hrozila, že v prípade schválenia novely zákona o Fonde z dielne SNS z komisií odídu.

Na stanovisko zareagoval aj predkladateľ pozmeňujúceho návrhu zákona o FPU Roman Michelko (SNS). „Keď členovia odborných komisií rezignujú, tak rada vyberie nových“, ozrejmil denníku Štandard.

Mohlo by Vás zaujímaťHodnotitelia vo Fonde na podporu umenia hrozia odchodom. Vyberú sa noví, odkazuje Michelko

Podľa ankety Denníka N s niekoľkými hodnotiteľmi sa však viacerí, aj na žiadosť riaditeľa FPU, rozhodli ostať. Divadelná režisérka Jana Mikitková sa napríklad pre médium vyjadrila:

„Považujem za dôležité neutekať z bojiska vopred, ale podporiť zachovanie hlasu odborníkov a odborníčok pri rozhodovaní o pridelení financií na kultúru a umenie. Obávam sa, že odchodom členov odborných komisií len uľahčíme prístup k rozhodovaniu politickým nominantom.“

Kto s hodnotením projektov FPU podľa vlastných slov končí, je riaditeľka divadla DPOH Valeria Schulczová. „Svoju účasť v odborných komisiách FPU rozhodne ukončím. Nemám chuť legitimizovať neodborné politické rozhodnutia rady fondu“, povedala pre Denník N.