Putin: Kyjevu ponúkame konkrétny mierový návrh. Chceme konflikt ukončiť, nie zmraziť

Vladimir Putin Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Rusko predkladá Kyjevu ďalší skutočný mierový návrh. Vyhlásil to v piatok ruský prezident Vladimir Putin na stretnutí s vedením ruského ministerstva zahraničia.

„Dnes predkladáme ďalší konkrétny, skutočný mierový návrh [Kyjevu],“ povedal politik podľa ruskej tlačovej agentúry TASS.

Prezident vysvetlil, že Moskva nenavrhuje konflikt zmraziť, ale ukončiť. Rusko podľa neho nepotrebuje dočasné prímerie na Ukrajine, ale úplné vyriešenie konfliktu.

Aké sú podmienky

Podľa Putina Rusko považuje neutrálny štatút Ukrajiny bez jadrových zbraní za nevyhnutnú podmienku. Všetky západné sankcie voči Ruskej federácii vraj musia byť zrušené.

Ukrajinské jednotky sa podľa šéfa Kremľa musia stiahnuť z celého územia takzvanej Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky, Záporožskej a Chersonskej oblasti.

„Len čo Kyjev vyhlási, že je na takéto rozhodnutie pripravený a začne reálne sťahovanie vojsk z týchto regiónov a oficiálne oznámi aj upustenie od plánov na vstup do NATO – z našej strany okamžite, v tej istej minúte, bude nasledovať príkaz na prímerie a začatie rokovaní,“ naznačila hlava štátu.

„Samozrejme, práva, slobody a záujmy rusky hovoriacich občanov na Ukrajine musia byť plne zabezpečené,“ skonštatoval Putin.

Podľa Podoľaka nemožno nájsť kompromis

Rusko takúto predstavu konca vojny verejne tlmočilo už neraz predtým. Ukrajinská strana takéto podmienky zakaždým kategoricky odmietla a trvala na zastavení bojov a stiahnutí ruských vojsk z východnej časti Ukrajiny a Krymu.

Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak podľa očakávania tento návrh odmietol. Podoľak povedal, že návrh Kremľa nemá význam pre žiadne rokovania. Dodal, že medzi Putinovým vyhlásením a podmienkami Ukrajiny na ukončenie vojny „neexistuje možnosť nájsť kompromis“.

Pred švajčiarskym samitom

Vyhlásenie ruského lídra prichádza krátko pred víkendovým samitom o mieri na Ukrajine, ktorý sa uskutoční vo švajčiarskom stredisku Bürgenstock v dňoch 15. a 16. júna.

Jeho účelom je vytvoriť platformu pre dialóg na vysokej úrovni s cieľom iniciovať proces, ktorý povedie ku komplexnému, spravodlivému a trvalému mieru pre Ukrajinu na základe medzinárodného práva a Charty Organizácie Spojených národov.

Témami diskusie majú byť jadrová bezpečnosť, humanitárne aspekty, ako aj potravinová bezpečnosť a sloboda plavby. Na samite sa predpokladá účasť približne 90 delegácií z celého sveta.

Vzhľadom na absenciu kľúčových hráčov sa neočakáva, že prispeje k urovnaniu konfliktu. Moskva označila konferenciu vzhľadom na svoju neúčasť za stratu času. Na konferencii sa neplánuje zúčastniť ani Čína.


Ďalšie články