Nové sankcie Rusov šokovali, v radoch čakali na výber dolárov. No rubeľ môže po otrase silnieť

Genre photography. Currency exchange point. Peniaze v rukách na pozadí výmenného kurzu meny. V Moskve, 13. júna 2024. Foto: Profimedia.sk

Moskovskú burzu postihli americké sankcie, pred bankomatmi vznikajú rady, ľudia nevedia, čo majú robiť. Nadpis článku v jednom z ruských médií vystihuje šok, ktorý vznikol krátko po tom, čo Spojené štáty v stredu rozšírili sankcie voči Rusku. Tie, okrem iného, sťažili obchodovanie a výmenu dolárov a eur. Ekonómovia však čakajú, že sa situácia upokojí. A rubeľ sa môže, paradoxne, posilniť.

Spojené štáty v stredu rozšírili sankcie voči Rusku. Zamerali sa na viac ako 300 nových subjektov a osôb, „ktorých výrobky a služby umožňujú Rusku udržiavať jeho vojnové úsilie a obchádzať sankcie“.

„Ruská vojnová ekonomika je hlboko izolovaná od medzinárodného finančného systému,“ uviedla americká ministerka financií Janet Yellenová s tým, že schválený balík „zasahuje do ich zostávajúcich možností získavania medzinárodného materiálu a vybavenia vrátane ich závislosti od kritických dodávok z tretích krajín“.

Amerických predstaviteľov totiž znepokojuje ruské obstarávanie špičkových polovodičov, elektroniky a optických zariadení, ktoré sú potrebné na výrobu moderných zbraní.

Sankcie tvrdo zasiahli aj moskovskú burzu

Stredajšie sankcie Washingtonu spôsobili azda najväčšiu paseku Moskovskej burze a ruskému Národnému zúčtovaciemu centru, ktoré sprostredkúva všetky jej menové obchody.

Viedlo to až k tomu, že už v stredu, keď bol v Rusku štátny sviatok, sa burza spolu s ruskou centrálnou bankou poponáhľali vyhlásiť, že obchodovanie na moskovskej burze s dolármi a eurami sa zastaví.

„Sankcie zaviedli len USA, ale dodržiavajú ich aj krajiny EÚ. (…) Preto bolo zastavené aj burzové obchodovanie v eurách,“ uviedla ruská centrálna banka. S cieľom znížiť riziká vo štvrtok prijala aj rozhodnutie pozastaviť obchodovanie s hongkonským dolárom, ktorý je nadviazaný na americký dolár.

Peňažné domy, firmy, aj bežní investori tak už nebudú môcť obchodovať s týmito menami prostredníctvom centrálnej burzy, ktorá poskytuje výhody z hľadiska likvidity, bezhotovostného zúčtovania a bezpečnosti. Namiesto toho budú musieť obchodovať mimo burzy, kde sa transakcie uskutočňujú priamo medzi dvoma stranami.

Medzi Rusmi to spôsobilo paniku. Pred bankomatmi boli dlhé rady

Na stredajšie sankcie silno zareagovali aj Rusi. Po oznámení Moskovskej burzy o pozastavení obchodovania s dolármi a eurami sa medzi sporiteľmi začala šíriť panika a pred viacerými bankomatmi sa tvorili dlhé rady ľudí, ktorí si chceli vybrať doláre či eurá.

Agentúra Reuters totiž konštatuje, že veľa Rusov v nich drží časť svojich úspor, keďže ide o stabilnejšie meny.

Na sociálnych sieťach sa rýchlo začali hromadiť príspevky, ktoré naznačovali, že sa na ruské banky môže spustiť takzvaný run, čo v podstate znamená, že by sa veľká časť ľudí v rýchlosti rozhodla vybrať svoje vklady, čo peňažné domy v minulosti v mnohých prípadoch neprežili.

Tamojšie noviny Novyje Izvestija zároveň upozornili, že viaceré zmenárne a banky okamžite prepísali kurzy a začali predávať doláre aj za 200 rubľov, ale kupovať ich za omnoho menej. Pred uvalením sankcií sa pritom jeden dolár predával približne za 90 rubľov.

Norvik Bank podľa agentúry Reuters ponúkala nákup dolárov za 50 rubľov, ale predaj za 200 rubľov, hoci neskôr upravila kurzy na 88,2 pri nákupe, respektíve 97,8 pri predaji jedného dolára. Cifra Bank zase nakupovala doláre za 89 rubľov a predávala za 120 rubľov. Ostatné veľké banky uvádzali medzi svojimi nákupnými a predajnými kurzami užšie rozpätie šesť až sedem rubľov.

Rusi stále môžu vymieňať doláre aj eurá


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami