Budúcu taliansku europoslankyňu obvinenú z útoku Antifa v Budapešti prepustili z väzenia

Laika srotola uno striscione a sostegno di Ilaria Salis al Villaggio Globale a Roma Záber z anfita demonštrácie za prepustenie Ilarie Salisovej v Ríme v máji 2024. Foto Profimedia.sk

Taliansku členku „antifašistickej“ skupiny Ilariu Salisovú vo februári 2023 zatkli za útok na maďarských občanov, o ktorých Antifa usúdila, že sú ultrapravičiari. Dnes ju prepustili z domáceho väzenia v Budapešti. Stalo sa tak po tom, čo ju uplynulý víkend zvolili za poslankyňu Európskeho parlamentu.

Europoslanci majú imunitu pred trestným stíhaním, aj keď sa obvinenia týkajú trestných činov spáchaných pred ich zvolením. Maďarsko by teraz mohlo požiadať Európsky parlament (EP) aby Salisovú zbavil poslaneckej imunity.

Parlament v roku 2021 odhlasoval takýto krok v prípade troch europoslancov – Carlesa Puigdemonta, Toniho Comína a Clary Ponsatíovej –, ktorí utiekli zo Španielska po nezákonnom referende o nezávislosti Katalánska. Tento krok potvrdil aj Európsky súdny dvor.

Za čo bola súdená

Podľa Sky News Taliansko mala Ilaria Salisová spolu s ďalšími dvoma antifa aktivistami pochádzajúcimi z Nemecka v uliciach budapeštianskej mestskej časti Gazdagrét zbiť muža, ktorého si pre jeho vojensky vyzerajúce oblečenie pomýlila s účastníkom zmieneného pochodu.

Salisová bola zároveň obvinená z útoku na hudobníka László Dudoga. Známy nacionalistický rockový hudobník utrpel vážne zranenia aj v oblasti hlavy. Jeho partnerka zas skončila s reznými ranami. V prípade uznania za vinnú by mohla dostať 11 rokov väzenia.

Z domáceho väzenia domov

V máji ju po rozhodnutí odvolacieho súdu umiestnili do domáceho väzenia, kde jej na členok nasadili elektronický náramok. Ten jej teraz sňali a môže sa voľne pohybovať. Do Budapešti prišiel aj Salisovej otec, ktorý s ňou ešte v piatok odcestuje do Talianska.

Salisová vo voľbách do EP kandidovala za Alianciu zelených a ľavice (AVS), ktorá v Taliansku získala 6,7 percenta hlasov. Jej prípad vyvolal v Taliansku pobúrenie, keď boli zverejnené zábery, ako ju na súdne pojednávanie predviedli so spútanými nohami a rukami a reťazou okolo pása.

(tasr, dv)


Ďalšie články
Obeťou z Trumpovho mítingu je jeho horlivý stúpenec, ktorý pred výstrelmi chránil rodinu

Obeťou z Trumpovho mítingu je jeho horlivý stúpenec, ktorý pred výstrelmi chránil rodinu

Obeťou útoku na sobotňajšom mítingu amerického exprezidenta Donalda Trumpa v Pensylvánii je 50-ročný dobrovoľný hasič Corey Comperatore, ktorých chránil svoju rodinu, keď zazneli výstrely. Uviedol to v nedeľu pensylvánsky guvernér Josh Shapiro. Shapiro podľa vlastných slov hovoril s Comperatoreho rodinou a novinárom priblížil slová jej...