Kardinál Duka: Z Halíka hovorí neznalosť histórie aj našich vzájomných vzťahov

Duka Dominik Duka. Foto: BHD/Kristína Kružicová

Kardináli sa nepoznajú, vatikanisti majú pravdu v tom, že Svätý Otec má myslenie jezuitskej rehole, hovorí v rozhovore o Európskej únii, vojne na Ukrajine či situácii v cirkvi kardinál a emeritný arcibiskup Dominik Duka, s ktorým sme sa stretli počas Bratislavských Hanusových dní.

Na začiatku bola Európska únia kresťanským projektom. Dnes prináša snahy zaviesť takzvané právo na potrat, zelené ideologické nariadenia, presadzuje neriadenú migráciu či tlačí na zmeny v kultúrno-etických otázkach. Aký je váš pohľad na súčasnú situáciu v Európe?

Európska únia a vôbec celý náš kontinent sa dostal do veľmi komplikovanej situácie. Európa do istej miery dala podobu kresťanstvu a katolíckej cirkvi, no platí to aj naopak. Žijeme v paradoxe, hovoríme, že sme západná kultúra, západná civilizácia. No Pán Ježiš sa narodil na východe, v Ázii.

Hinduizmus ani Budhizmus nie je alternatívou. Rovnako tak ani nenáboženské smery. Európa sa stala malým kontinentom s malým počtom obyvateľov a kontinentom, ktorý stráca svoju identitu. Kto podľa mňa najviac oslabil pozíciu Európy je pani Angela Merkelová.

Narážate na rok 2015 a jej migračnú politiku?

Áno, ale nie len na migračnú krízu. Už v rokoch 1996 až 1997 sa konalo zhromaždenie prezidentov akadémie vied nášho regiónu pre otázku demografie, kde bolo povedané, že sa táto situácia bude riešiť migráciou. Na ďalšom stretnutí, taktiež dávno pred migračnou krízou, kde sa zišli politici, ktorí stáli pri páde komunizmu a na ktorom som sa zúčastnil aj ja sám, za bývalú NDR vtedy vystúpila asistentka pani Merkelovej, ktorá prezentovala jej program.

Zosnulý páter Anton Otte, ktorý skutočne niečo znamenal pre zmierenie Čechov a Nemcov, vtedy na margo jej prejavu povedal, že to, čo tam počul, bola pre neho najväčšia urážka. A to bolo dávno pred migračnou krízou. Jej výraz „zvládneme to“ sa ukázal ako falošný, lebo sa to vôbec nezvládlo.

Ja patrím k tým, ktorí aj v českom priestore nástojil na tom, že migrácia je možná jedine regulovaná, kontrolovaná a hlavne, že treba niečo ako Marshallov plán pre Afriku, aby sa tam vytvorili podmienky pre lepší život. Na tom pôvodne trval aj pápež František, no neskôr to z jeho agendy vypadlo. Mal som stretnutia s veľvyslancami afrických krajín, ktorí sa mi sťažovali, že im kradneme inteligenciu.

To bol rok 2015, dnes je však rok 2024, ako vnímate odpoveď Európy na vojnu na Ukrajine?

Tu budem parafrázovať slová bývalého českého prezidenta Miloša Zemana, ktorý na to povedal: „On sa zbláznil, všetko stratil a nič nezískal.“ Z hľadiska medzinárodného práva je jasné, kto je agresor a kto je napadnutý. Niektorí obviňujú Ukrajinu za kroky ako menšinový zákon a podobne, aj to musíme pripustiť. Ale nemôžeme týmto spôsobom ospravedlňovať agresiu.

To, čo je skutočne veľmi zložité, sú ešte hriechy Trianonu, Versailles, Jalty a Postupimu, ktoré sú takmer neriešiteľné. Vojna, ktorá je na Ukrajine, nesmierne oslabila pozíciu Moskvy. Návšteva čínskeho prezidenta v Moskve, ak to preženiem, bola pokorením Moskvy. Uvedomme si, aká je situácia na Sibíri, že Rusko nevládne nad svojimi nerastnými surovinami a je tam závislé od Číny.

Čína vyrástla na skutočne globálneho konkurenta, čo je taktiež porážkou Spojených štátov. Ale USA idú v istom zmysle od jednej porážky k druhej. Dôvodom je, že táto veľmoc, ktorá dvakrát zasiahla do našich veľkých vojen, ktoré spôsobili oslabenie Európy, sa sama borí s vnútorným ideovým rozkladom.

Dominik Duka. Foto: BHD/Kristína Kružicová

Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami