Najnovší prieskum by parlament vyskladal inak. Ktoré strany sa výrazne pohli?

Ustanovujúca schôdza Národnej rady Slovenskej republiky Plénum Národnej rady. Foto: Jakub Kotian/TASR

Z prieskumu agentúry Focus pre TV Markíza vyplýva, že ak by sa parlamentné voľby konali v júni, vyhral by Smer. Oproti poslednému meraniu v apríli však viacero strán výrazne zamiešalo svojou pozíciou.

Poradie ostáva zachované pri prvých troch pozíciách. Strana Smer by podľa najnovšieho prieskumu siahla na niečo viac ako 24 percent. Oproti aprílu si tak polepšila o tri percentá.

Za ňou nasleduje Progresívne Slovensko, ktoré sa od apríla preklopilo za 20-percentnú hranicu a z pôvodných 19 percent sa dnes drží na takmer 22.

Tretiu priečku si zachoval Hlas, hoci padol o 3,5 percenta a momentálne mu prieskum priznáva 14,5-percentné miesto v prieskume.

Kým v aprílovom prieskume štvrté miesto obhájila Sloboda a Solidarita (SaS) so siedmimi percentami, v júni už štvrtú pozíciu obsadila Republika (7,3 percent). Nasleduje KDH so 6,6 percentami a SaS s podielom 6,1 percent. Na siedmom mieste sa ustálila Maďarská aliancia (5,2 percent).

Pred bránami Národnej rady zastavila koaličná Slovenská národná strana (4,7 percent) i hnutie Slovensko (4,1 percent), ktoré ešte v predošlom aprílovom prieskume tesne preskočilo päťpercentnú hranicu.

Ak by sme čísla premenili na mandáty, Smer by obsadil 43 kresiel, Progresívne Slovensko 38, Hlas 25, Republika 13, KDH i SaS 11 a Maďarská aliancia 9.

(markíza)


Ďalšie články
Obeťou z Trumpovho mítingu je jeho horlivý stúpenec, ktorý pred výstrelmi chránil rodinu

Obeťou z Trumpovho mítingu je jeho horlivý stúpenec, ktorý pred výstrelmi chránil rodinu

Obeťou útoku na sobotňajšom mítingu amerického exprezidenta Donalda Trumpa v Pensylvánii je 50-ročný dobrovoľný hasič Corey Comperatore, ktorých chránil svoju rodinu, keď zazneli výstrely. Uviedol to v nedeľu pensylvánsky guvernér Josh Shapiro. Shapiro podľa vlastných slov hovoril s Comperatoreho rodinou a novinárom priblížil slová jej...