Rezort obrany podáva trestné oznámenie na Hegera a Naďa pre darovanie migov Ukrajine

Štátny tajomník Igor Melicher v piatok zopakoval, že neexistuje žiadna oficiálna právna analýza autorizujúca odovzdanie vojenskej techniky kabinetom v dočasnom poverení.

Ďalej informoval, že trestné stíhanie podá na vtedajšiu vládu Eduarda Hegera, keďže rozhodovala ako kolektívny orgán.

Krok Hegerovho kabinetu označil za protiústavný, rovnako v rozpore so zmluvnými ustanoveniami, ktoré sa týkali vojenskej techniky. „Po tomto rozhodnutí ostalo nechránené nebo a občania v riziku,“ vyhlásil.

Zneužitie oficiálnej listiny

Na tlačovej besede Melicher rozanalyzoval dokumenty, ktoré spomínal na obhajobu svojho konania na tlačovej besede 13. júna Jaroslav Naď. Malo ísť o dokumenty, ktoré oprávňovali vládu bez dôvery darovať vojenskú techniku Ukrajine. Melicher tieto dokumenty spochybňuje.

Pripomenul, že analýzu Naď spomínal ešte vo februári 2023 s tým, že nevidí dôvod na to, aby ju ukázal odbornej alebo laickej verejnosti. „Neskôr, o tri mesiace na to, usporiadal tlačovú konferenciu, kde túto analýzu ukázal, a ja som si ju stiahol z jedného denníka. Analýza nemá registratúrne číslo, nie je zaradená spisovo, analýzu nepotvrdili žiadne iné zložky. Keď chcete prijať nejaký dokument takejto vážnosti, tak potrebujete mať kontrasignáciu na každom odbore, cez ktorý to prechádza,“ spresnil štátny tajomník s tým, že na tejto analýze sa ani jeden podpis nenechádzal.

Melicher uviedol, že išlo o bežné poradné stanovisko a nie o skutočnú analýzu. „Takéto poradné stanoviská som počas svojej funkcie dostával doslova denne. Nepotvrdzuje to nič iné, ako to, že sa Naď zamotáva do svojich vlastných klamstiev,“ vyhlásil Melicher.

Igor Melicher. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Predstaviteľ rezortu si všíma aj to, že dokument, ktorý exminister obrany pred týždňom ukázal, bol zrazu na hlavičkovom papieri. Podľa Melichera existuje podozrenie, že Naď použil šablónu ministerstva obrany, hoci na to nemá právo.

„Ak je to naozaj tak, a zneužil oficiálnu listinu, tak sa to dá považovať za naplnenie skutkovej podstaty trestného činu alebo môžme mať dôvodné podozrenie pre trestný čin zneužívania úradnej listiny,“ zdôraznil.

Výpoveď vyšetrovateľke NAKA

Melicher komentoval aj dokument, ktorý bol podľa Naďa podpísaný v apríli 2023 a údajne je zaevidovaný na sekcii legislatívy práva ministerstva obrany. Šéf Demokratov minulý týždeň citoval aj jeho spisovú značku a skonštatoval, že v texte je „rozanalyzovaný právny stav a na základe čoho sme to urobili.“

Štátny tajomník Melicher uviedol, že podľa spomínaného čísla dokument našiel. Avšak nejde o analýzu právneho stavu, ale o vyjadrenie Jaroslava Naďa pre vyšetrovateľku NAKA mesiac po tom, čo vládni polititi odovzdali techniku Ukrajine.

Vyšetrovateľka sa ho podľa slov Melichera pýtala, prečo poslali vojenskú techniku Ukrajine. „Môže slúžiť výpoveď vyšetrovateľke NAKA ako oficiálna právna analýza, ktorou si ospravedlňujú odovzdanie, respektíve darovanie vojenskej techniky v hodnote takmer pol miliardy eur mimo územia SR? Ja som presvedčený, že nie,“ dodal Melicher, ktorý sa pozrel aj na analýzu z Ozbrojených síl SR.

Tá je podľa neho len vyhodnotením stavu danej techniky, no nikde nehovorí o jej darovaní.

Jaroslav Naď. Foto: TASR

Krádeň ruských náhradných dielov

Trestné oznámenie silového rezortu sa týka podozrenia zo spáchania sabotáže, zneužitia právomoci verejného činiteľa a porušenia povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Pri obvinení z porušenia správy cudzieho majetku uviedol Melicher, že Slovensko ukradlo ruskej firme náhradné diely v hodnote 6 miliónov eur. Náhradné diely – takzvaná lekárnička – mali byť v colnom sklade na letisku Sliač a používali ich na prevádzku vojenskej techniky.

„Vláda, ktorá bola v demisii, tento cudzí majetok zobrala a poslala ho spoločne s migmi a systémom protivzdušnej obrany Kub na Ukrajinu,“ povedal Melicher.

Podľa dokumentov, ktoré vraj štátny tajomník objavil na rezorte obrany, Rusko žiadalo stretnutie na neutrálnej pôde v tureckom Istanbule a požadovalo vrátenie tohto majetku. Vtedajšie ministerstvo obrany tieto snahy údajne odmietlo.

Melicher taktiež uviedol, že existovala právna prekážka na podpísanie vývoznej licencie slovenskej protivzdušnej obrany aj pre plynúcu výpovednú lehotu takzvanej abonentskej zmluvy uzavretej s Ruskou federáciou. Abonentská zmluva zakazovala predať alebo odovzdať systém S-300 a Kub tretej strane. Vláda v demisii to urobila, hoci počas ročnej lehoty tejto vypovedanej zmluvy na to nemala právo.

Na otázku, či bude ministerstvo obrany žiadať vydanie stíhačiek od Ukrajiny naspäť, zástupca rezortu odvetil, že to nie je problém Ukrajiny. Ukrajinská vláda uzavrela dohodu bez vedomosti, že by pri odovzdaní vojenskej techniky existoval určitý problém.

Kritika špeciálnej prokuratúry

Trestné oznámenie za odovzdanie stíhačiek Ukrajine už raz poslanci Smeru Richard Glück a Erik Kaliňák podali. V novembri 2023 ho však NAKA označila za neopodstatnené. Melicher verí, že teraz existuje vyššia šanca na úspech, keďže oznámenie doplnili o nové právne fakty a listinné dôkazy.

Štátny tajomník poznamenal, že predchádzajúce trestné konanie dozoroval prokurátor už neexistujúceho Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta.

„Pevne verím, že teraz, keď to dostane vyšetrovateľ, ktorý bude menej spájaný s prostredím bývalej vládnej koalície, že vyšetrovanie týchto vecí bude aj objektívnejšie,“ povedal Melicher.

Dočasne poverená vláda Eduarda Hegera v marci 2023 rozhodla, že Ukrajine poskytne 13 stíhačiek MiG-29 a časť systému protivzdušnej obrany Kub. Viacerí politici i právnici tvrdili, že dočasne poverený kabinet nemal oprávnenie darovať migy, keďže to považovali za zásadnú otázku zahraničnej politiky.

Exminister Naď sa vyjadril, že rozhodnutie darovať stíhačky Ukrajine by urobil spolu s vládou znova, keďže zachraňujú životy a Slovensku majú byť preplatené z Európskeho mierového nástroja.

(lh, tasr, sita)