Ako sa nás centrálne banky chystajú kontrolovať

pexels-worldspectrum-844127 Bitcoin. Ilustračné foto: Pexels.com

V polovici júna sa v Prahe konalo „najväčšie bitcoinové podujatie v Európe“. Medzinárodná megaakcia s veľkým počtom rečníkov. Kto sa zúčastní na tomto podujatí, musí zákonite odísť s dojmom, že svet kryptomien je už úplne normálnou, etablovanou súčasťou nášho sveta. Prítomní bitcoinisti o kryptografii nehovoria, oni ňou žijú.

Pre nich je to bežná mena, bežné peniaze, ktoré používajú, ale aj bežná technológia, ktorá umožňuje aj iné služby ako len platby, napríklad tokenizáciu aktív. A potom vyjdete na ulicu a prvý človek, ktorého stretnete a ktorému poviete, z akej akcie sa vraciate, povie: „Ja naozaj neverím v bitcoin…“ A vy si uvedomíte existenciu dvoch relatívne nepriepustných svetov, dvoch úplne odlišných sociálnych bublín. Ba čo viac, nielenže vedľa seba existujú dve sociálne bubliny, z ktorých jedna žije v kryptosvete a druhá kryptosvetu nerozumie, ale čo je dôležitejšie, tieto dve bubliny si nie vždy uvedomujú, ako sa môžu navzájom ovplyvňovať.

Ide o to, že bublina žijúca mimo bitcoinovej bubliny zvyčajne plne nedoceňuje úžasné možnosti tejto technológie v budúcnosti, ale zároveň nedoceňuje hrozby zneužitia tejto technológie, keby bola v rukách štátu alebo centrálnych bánk. Centrálne banky totiž začali z geniálneho sluhu v podobe digitálnych mien centrálnych bánk (CBDC) robiť veľmi zlého pána.

Aby sme si navzájom porozumeli, objasnime si niekoľko pojmov

CBDC totiž ľudia často nesprávne chápu ako synonymum pre bezhotovostnú menu. Tak to však nie je. Pojem digitálna mena je všeobecný výraz pre akýkoľvek typ virtuálnej meny, ktorá existuje v digitálnej podobe. Môže ísť o kryptomeny (napríklad bitcoin), digitálne verzie tradičných fiat mien, ktoré vydáva centrálna banka, alebo CBDC.

Kryptomena je typ digitálnej meny, ktorá využíva kryptografiu na zabezpečenie transakcií a vytváranie nových menových jednotiek. Kryptomena je EXTRÉMNE decentralizovaná, nie je regulovaná žiadnym centrálnym orgánom a na jej používanie nepotrebujete bankové účty.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami