Súd nariadil zmeniť názov Tisovej ulice vo Varíne. Obec neplánuje odvolanie

Pomenovanie ulice po prvom prezidentovi Slovenskej republiky Jozefovi Tisovi je podľa súdu protizákonné. Prokurátor mal argumentovať, že ulice majú byť pomenované iba po výrazne pozitívnych osobách.

Ulicu Dr. Jozefa Tisu vo Varíne. Foto: TASR/Miroslava Mlynárová Ulica Dr. Jozefa Tisu. Foto: Miroslava Mlynárová/TASR

Správny súd v Banskej Bystrici v stredu rozhodol, že obecní poslanci musia zmeniť názov ulice do pol roka od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia.

Spravodajský portál RTVS informoval, že zástupcovia obce sa proti verdiktu neplánujú odvolať. Môžu tak urobiť do jedného mesiaca od doručenia rozhodnutia. Na súdne konanie sa nedostavili.

Podľa Denníka N sa mal súd stotožniť s názorom prokurátora Petra Mihála, ktorý tvrdil, že nežijúca osobnosť, po ktorej je nazvaná ulica, musí byť vnímaná výrazne pozitívne.

Rozhodujúce pre výsledok sporu malo byť Tisovo právoplatné odsúdenie v apríli roku 1947 a jeho poprava za trestné činy dnes vnímané ako zločiny proti mieru a ľudskosti. Ďalej denník uvádza, že názov ulice je „nutné považovať za urážajúci náboženské alebo národnostné cítenie“.

Zákon o obecnom zriadení

V decembri 2020 vstúpila do platnosti novela zákona o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému, ktorá zakazuje pomenovanie ulice po predstaviteľoch režimu Slovenskej republiky v rokoch 1939 až 1945. Jej prijatím sa toto znenie legislatívy doplnilo aj do zákona o obecnom zriadení.

Varín pomenoval ulicu po prezidentovi Tisovi v roku 2011, generálna prokuratúra podala obci podnet 30. mája 2022, aby ulicu premenovala. Keď tak obecné zastupiteľstvo neurobilo, 13. septembra 2022 podala prokuratúra žalobu na Krajský súd v Žiline.

Polícia obvinila aj obecných poslancov

NAKA v decembri roku 2021 obvinila desiatich obecných poslancov za to, že nezahlasovali proti premenovaniu názvu ulice, ktoré navrhovala obecná poslankyňa Lenka Ticháková. Polícia obžalovala poslancov za údajný prejav sympatií k skupine, hnutiu alebo ideológii smerujúcej k potlačeniu základných ľudských práv a slobôd.

Dôvodom bolo, že poslanci neodhlasovali zmenu názvu ulice v obci Varín, ktorá je pomenovaná po prezidentovi Tisovi.

Šéf Úradu špeciálnej prokuratúry Daniel Lipšic vo svojom uznesení, ktoré obvinenie zrušilo, okrem iného uviedol, že objektívna stránka skutkovej podstaty trestného činu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd si vyžaduje, že páchateľ verejne prejavuje sympatie k danej skupine. Prejaviť sympatiu je tak podľa Lipšica možné len aktívnym konaním, verejné prejavenie sympatie nekonaním je z povahy veci nemožné.

Vo Varíne sa v roku 2022 konalo referendum na podnet obecných poslancov. To bolo neplatné, pretože sa do neho zapojilo iba 47 percent oprávnených voličov, potrebných bolo 50 percent. Na referendovú otázku „Súhlasíte s premenovaním ulice Dr. Jozefa Tisu“ odpovedalo kladne 360 voličov, proti premenovaniu ulice hlasovalo 1 053 voličov z celkového počtu 3 036.

Ústredný zväz židovských náboženských obcí (ÚZŽNO) na Slovensku v reakcii na verdikt súdu upozornil, že sa o zrušenie názvu ulice zasadzoval niekoľko rokov. „Naše úsilie je prejavom úcty ku všetkým, ktorí boli ponížení, prenasledovaní či zavraždení nedemokratickým režimom vojnového Slovenského štátu. Tam, kde všetky iné cesty zlyhali, musel rozhodnúť zákon. Veríme, že verdikt súdu dá definitívnu bodku za týmto smutným prípadom,“ uviedol ÚZŽNO.