"Bratia, nepridal som sa k odboju, aby som potom bol chudobný," povedal v roku 2004 až príliš úprimne Smuts Ngonyama, juhoafrický diplomat a dlhoročný člen Afrického národného kongresu. Práve tento postoj, rozšírený medzi juhoafrickou elitou, priviedol "dúhový národ" [prezývka Juhoafrickej republiky po páde apartheidu, pozn. red.] na pokraj kolapsu.
Tridsať rokov po skončení apartheidu v krajine obdarenej takmer nekonečnými prírodnými zdrojmi nefunguje takmer nič. Presnejšie povedané: to, čo má vláda zabezpečovať, väčšinou nefunguje, a to priam spektakulárne. Výpadky elektriny sú nevídané aj na africké pomery, zdravotná starostlivosť je mizerná, bezpečnostná situácia je desivá – priemerný počet vrážd denne je 84 a od pádu apartheidu zomrelo násilnou smrťou pol milióna ľudí.
Extrémnu nefunkčnosť ťažko skorumpovaného štátu ilustruje epizóda z januára 2023. Keď bol do čela elektrární Eskom vymenovaný nový generálny riaditeľ André de Ruyter s cieľom aspoň čiastočne obmedziť bezuzdné rozkrádanie peňazí určených na údržbu siete a elektrární, niekto ho okamžite otrávil. Ruyter otravu kyanidom prežil, ale pochopil, čo mu tým povedali, a odstúpil.