Fico na Devíne prvýkrát od atentátu verejne rečnil: Musíme postaviť hrádzu ideológiám

Snímka obrazovky 2024-07-06 o 7.10.20 Premiér Robert Fico počas príhovoru na celonárodných oslavách pri príležitosti 1161. výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda na územie dnešného Slovenska. Reprofoto: STVR/Youtube

Na celonárodné oslavy 1161. výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda na bratislavskom hrade Devín prišiel aj premiér Robert Fico (Smer-SD). Ide o jeho prvé vystúpenie na verejnom podujatí od spáchania atentátu na jeho osobu, ktorý sa odohral v polovici mája. Na podujatí vystúpil s príhovorom.

„Musíme postaviť obrovskú hrádzu progresívnym a liberálnym ideológiám, ktoré sa šíria ako rakovina a vznikli asi len predvčerom. Nechcem, aby Slovensko patrilo medzi krajiny, ktoré robia zo západnej civilizácie karikatúru,“ vyhlásil Fico.

Premiér vyhlásil, že spoločnosť je rozdelená, kritizoval niektoré médiá, ktoré podľa neho označili sviatok svätých Cyrila a Metoda za prežitok. Podľa Fica sa musia všetci zamyslieť nad tým, čo sa dnes deje na Slovensku a v Európe. „Európa a Slovensko neboli nikdy také rozjatrené, ako sú rozjatrené teraz,“ skonštatoval.

„Slovenský národ má rád mier. Ak budeme naďalej ohrozovaní ideológiami, ktoré sa šíria ako mor, možno budeme musieť hľadať zhodu na úprave Ústavy, aby sme túto hrádzu proti liberálnym a progresívnym ideológiám postavili ešte silnejšiu.“

Sviatok je významný pre všetkých Slovanov

Podľa Fica je sviatok významným nielen pre dejiny Slovenska, ale pre všetkých Slovanov. Pripomenul kontinuitu medzi dejinami Veľkej Moravy a dejinami Slovákov. „Prosím, nenechajme si vziať túto kontinuitu,“ vyzval.

Ľudia, ktorí na našom území žijú, pochádzajú z tých, ktorí tu žili pred tisíc rokmi, vysvetlil premiér. „To neboli brontosauri, ktorí vymreli a po nich sa z ničoho nič zjavili starí Slováci, ktorí nemali históriu, to boli naši predkovia,“ vyhlásil.

„Ľudia, ktorí nechcú vidieť kontinuitu medzi Slovákmi a Slovanmi, nevedia, čo robiť so Slovenskom,“ dodal.

Francúzsko podľa neho zaznamenalo literárny rozmach „na základe prekladu Svätého Písma z roku 1250“. „Naše posvätné texty boli preložené už v 9. storočí,“ porovnal Fico.

„Nemusíme byť veriaci, aby sme pochopili, že základné ľudské hodnoty majú spirituálny základ,“ povedal. Kresťanstvo pre Slovákov podľa premiéra nie je dogma, „je pre nás elementom normálnosti“. Rovnako pripomenul akúsi dohodu s kardinálom Korcom, že „cirkvi nebudú zasahovať do záležitostí štátu, a štát do záležitostí cirkví“.

Ak by bol zdravý, pripojil by sa k Orbánovi na ceste do Moskvy

„Chcem vysloviť obdiv maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi, ktorý cestoval do Kyjeva aj do Moskvy,“ povedal na margo mierových iniciatív. „Keby mi to môj zdravotný stav umožňoval, hneď by som sa k nemu pripojil.“

Spoločnosť sa podľa Fica musí zamyslieť nad tým, čo môže urobiť preto, aby sa nezopakoval atentát z polovice mája a aby sa nezvyšovalo napätie v súvislosti s vojnovým konfliktom na Ukrajine.

Fico tiež hovoril o potrebe gesta, ktoré by mohlo byť cestou k hľadaniu prostredia pre korektnú politickú súťaž a spoluprácu. Zdôraznil, že mierových rokovaní a iniciatív nie je nikdy dosť.

Mier podľa neho síce „nie je všetko, ale bez mieru je všetko ničím“.

Na záver premiér odrecitoval verše z Modlitby o mieri, ktorej autorom je Milan Rúfus.

„Pokiaľ neurobíme niečo v najbližších dňoch a mesiacoch, situácia, ktorá sa vyvíja na Ukrajine, sa môže vymknúť z rúk a môžeme byť svedkami nekontrolovaného vojnového konfliktu,“ odkázal.

(rtvs, dv, sak, sab, tasr)


Ďalšie články
Únia ponúkla sieti X tajnú dohodu o cenzúre, tvrdí Musk. Iné spoločnosti ju vraj prijali

Únia ponúkla sieti X tajnú dohodu o cenzúre, tvrdí Musk. Iné spoločnosti ju vraj prijali

Na pozadí vyšetrovania, ktoré Európska komisia vedie proti sociálnej sieti X (predtým Twitter) v zmysle zákona o digitálnych službách, mal eurokomisár Thierry Breton ponúknuť tajnú dohodu majiteľovi Elonovi Muskovi. Dohoda mala spočívať v tichom obnovení opatrení, ktoré by sa dali jednoslovne nazvať cenzúra. O tejto údajnej dohode informoval sám Musk na svojom...
Inštitút pre štúdium vojny: Ukrajinské sily budú počas nasledujúceho polroka hlavne v defenzíve

Inštitút pre štúdium vojny: Ukrajinské sily budú počas nasledujúceho polroka hlavne v defenzíve

Ukrajinská armáda vedie obmedzené protiútoky na viacerých frontoch, v závislosti od príchodu západnej pomoci by mohli byť postupne schopní uskutočniť početnejšie protiútoky. Konštatoval to americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Západní a americkí predstavitelia predpovedajú, že ukrajinské sily budú počas nasledujúcich šiestich mesiacov hlavne v defenzíve, pričom rozsiahla protiofenzíva sa očakáva až...